Κυριακή, 11 Απριλίου 2010 18:52

Serie A: Πέρασε πρώτη η Ρόμα

Πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος της Serie A η Ρόμα (2-1 την Αταλάντα) προσπέρασε την Ιντερ και έγινε φαβορί για το Scudetto. «Παραδόθηκε» η Μίλαν (2-2 με Κατάνια).

Στη συνέντευξη Τύπου του Σαββάτου, ο Κλαούντιο Ρανιέρι είχε πει: «Η Ιντερ νιώθει στον λαιμό της την ανάσα μας. Τώρα είναι η ώρα να νιώσει τα δόντια μας»! Και οι «λύκοι» της Ρώμης το έκαναν! Η νίκη με 2-1 επί της Αταλάντα, σε ένα «Ολίμπικο» που παραληρούσε, στέλνει τους τζιαλορόσι στην κορυφή, στο +1 από τους νερατζούρι και έχουν πλέον τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση του τίτλου! Η Ρόμα μπήκε στο ματς δυνατά και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη από νωρίς. Στο 12' ο Βούτσινιτς σούταρε, ο τερματοφύλακας της Αταλάντα κατάφερε να χάσει τη μπάλα μέσα από τα... χέρια και τα πόδια του για το 1-0 και στο 27' ο Κασέτι έκανε το 2-0 με κεφαλιά ψαράκι μετά από σέντρα του Τότι. Οι Ρωμαίοι ήλεγχαν την κατάσταση, αλλά η μείωση του σκορ στο 53' με το πλασέ του Τιριμπόκι μετά από λάθος του Ρίισε, τους άγχωσε. Τόσο, ώστε να κλειστούν σιγά-σιγά δίνοντας γήπεδο στους μπεργκαμάσκι, που θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν στο 74', όταν ο Ζούλιο Σέρτζιο απέκρουσε εντυπωσιακά σε προσπάθεια του Πίντο και στην επαναφορά ο Τιριμπόκι δεν βρήκε στόχο.

Την ώρα που οι τιφόζι της Ρόμα έστηναν πάρτι, αυτοί της Μίλαν είχαν... μνημόσυνο! Οι ροσονέρι είχαν την τελευταία τους ευκαιρία να παραμείνουν ζωντανοί στη μάχη για το Scudetto και την έχασαν, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 με την Κατάνια στο «Σαν Σίρο». Οι Σικελοί, μάλιστα, φλέρταραν όσο ποτέ άλλοτε με την πρώτη τους νίκη στο συγκεκριμένο γήπεδο, καθώς προηγήθηκαν με 2-0 στο ημίχρονο! Ο Μάξι Λόπες ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Σίνισα Μιχαΐλοβιτς, με ωραίο πλασέ στο 12', για να γίνει το 0-2 στο 43' με κεφαλιά του Ρικιούτι. Βλέποντας την ομάδα τους να λυγίζει σε ακόμη ένα κρίσιμο ματς φέτος, οι τιφόζι των Μιλανέζων... έκραξαν τους πάντες και τα πάντα στο ημίχρονο, το οποίο άρχισε με καθυστέρηση. Και ήταν εντελώς διαφορετικό σε σχέση με το πρώτο, τουλάχιστον σε ό,τι αφορά την απόδοση των γηπεδούχων. Στο 47' ο Μποριέλο έδωσε ζωή στην ομάδα του μειώνοντας σε 1-2 με κοντινή κεφαλιά και στο 80' ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-2, με σουτ εντός περιοχής. Το «Σαν Σίρο» ήταν στο πόδι, όλη η Μίλαν έβγαινε μαζικά μπροστά και πίεσε μέχρι και το 95', αλλά η νίκη δεν ήρθε, καθώς στο 90' ο Ιντσάγκι έχασε μεγάλη ευκαιρία. Και ταυτόχρονα, χάθηκαν και οι ελπίδες για πρωτάθλημα...

Η Γιουβέντους θα ήθελε να είναι κι αυτή στη μάχη του Scudetto, αλλά έτσι όπως τα κατάφερε αναγκάζεται να δίνει μάχη για να βγει στο Champions League. Και παρά τα φετινά... κατορθώματα της, είναι ακόμη ζωντανή. Οι μπιανκονέρι υποδέχθηκαν την Κάλιαρι και πήραν τη νίκη με 1-0, με την κεφαλιά του Κιελίνι στο 35'. Τα προβλήματα της Μεγάλης Κυρίας ήταν και πάλι εμφανή, καθώς οι Σαρδήνιοι βρήκαν τους χώρους για να δημιουργήσουν κάποιες καλές ευκαιρίες, αλλά δεν σκόραραν. Ευκαιρίες είχαν και οι Τορινέζοι, οι οποίοι πάντως... βολεύτηκαν και με το 1-0, που τους κρατάει όρθιους.

Οσο και να κερδίζει η Γιούβε, όμως, τα πάντα εξαρτώνται από το Παλέρμο σε ό,τι αφορά την 4η θέση και το εισιτήριο για το Champions League. Οι Σικελοί μοιάζουν πιο έμπειροι από ποτέ και με τον Μίκολι να βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση παραμένουν το φαβορί για το... σεντόνι. Οι ροζανέρι φιλοξένησαν την Κιέβο και παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Ντε Πάουλα στο 18', αντέδρασαν υποδειγματικά κι έφτασαν τελικά στη νίκη με 3-1. Ο Παστόρε ισοφάρισε στο 28' με κεφαλιά και στη συνέχεια ανέλαβε ο Μίκολι. Με εκτέλεση πέναλτι στο 39' νίκησε τον Σορεντίνο για το 2-1 και στο 53' ξανά ο ηγέτης των Σικελών βρήκε στόχο, για το τελικό 3-1, με υπέροχο σουτ!

Η μάχη της ουράς!

Σε ό,τι αφορά τις κάτω θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, η Λάτσιο έκανε καθοριστικό βήμα για την εξασφάλιση της παραμονής, με την εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Μπολόνια. Οι λατσιάλι, μάλιστα, βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 μόλις στο 16ο λεπτό, αλλά με τους Μάουρι (44'), Ντίας (63') και Ρόκι (68') έφεραν τα πάνω-κάτω, προσπερνώντας στη βαθμολογία τους ροσομπλού που εξακολουθούν να κινδυνεύουν.

Χαρές και πανηγύρια και για την Ουντινέζε, που με το... χαλαρό 2-0 επί του Λιβόρνο εκτός έδρας πήγε στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη, σε αντίθεση με τους Τοσκανούς που παραμένουν τελευταίοι και λογικά έχουν αντιληφθεί ότι την επόμενη σεζόν θα αγωνίζονται στη Serie B.

Εκεί, κατά πάσα πιθανότητα, θα είναι και η Σιένα των Αλμπέρτο Μαλεζάνι και Αλέξανδρου Τζιόλη, αν και παλεύει με νύχια και με δόντια για να αλλάξει την μοίρα της. Αυτή τη φορά, με ανατροπή μέσα σε ένα 4λεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, η Σιένα επιβλήθηκε της αδιάφορης Μπάρι με 3-2, αλλά παραμένει στο -6 από την σωτηρία, πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος...

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Σάββατο (10/4)

Νάπολι-Πάρμα 2-3 (3' Κουαλιαρέλα, 78' Χάμσικ-64' Αντονέλι, 68' Λουκαρέλι, 87' Χιμένεζ)

Φιορεντίνα-Ιντερ 2-2 (11' Κεϊρίσον, 82' Κρόλντρουπ-74' Μιλίτο, 80' Ετό)

Κυριακή (11/4)

Μίλαν-Κατάνια 2-2 (47',80' Μποριέλο-12' Λόπες, 43' Ρικιούτι)

Ρόμα-Αταλάντα 2-1 (12' Βούτσινιτς, 27' Κασέτι-53' Τιριμπόκι)

Μπολόνια-Λάτσιο 2-3 (12' Γκουάνα, 16' Πορτανόβα-44' Μάουρι, 63' Ντίας, 68' Ρόκι)

Γιουβέντους-Κάλιαρι 1-0 (35' Κιελίνι)

Λιβόρνο-Ουντινέζε 0-2 (8' Σάντσεζ, 35' Ντι Νατάλε)

Παλέρμο-Κιέβο 3-1 (28' Παστόρε, 39' πεν.,53' Μίκολι-18' Ντε Πάουλα)

Σιένα-Μπάρι 3-2 (18',62' Γκεζάλ, 66' Ρόσι-13' Ρίβας, 21' Καστίγιο)