Σάββατο, 17 Απριλίου 2010 19:17

Α1 Μπάσκετ: ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 73-90

Η νίκη με 90-73 στο Ελληνικό φέρνει τον ΠΑΟΚ ακόμη πιο κοντά στην 6η θέση, την ίδια ώρα που η Βασίλισσα εξακολουθεί να ζει με το άγχος του υποβιβασμού.

Ο Μηνάς Γκέκος είχε χαρακτηρίσει αυτόν τον αγώνα... τελικό για την ΑΕΚ, αλλά ο κόσμος της για ακόμη μία φορά δεν της συμπαραστάθηκε, πλην της ORIGINAL που είχε εκπροσώπηση από 1.500 άτομα στις εξέδρες. Με την ατμόσφαιρα που δημιουργήθηκε οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 7-3, αλλά στη συνέχεια φάνηκε η ανωτερότητα του ΠΑΟΚ. Με έλεγχο στα ριμπάουντ, σωστές επιλογές και τον Μονρό να βρίσκει σχεδόν πάντα τον στόχο, οι Θεσσαλονικείς πήραν προβάδισμα έξι πόντων (11-17), για να κλείσει το πρώτο 10λεπτο με 14-19.

Στο ξεκίνημα της β' περιόδου η ΑΕΚ κατάφερε με την άμυνα της να μειώσει σε 17-19, αλλά αντίδοτο για τον Μονρό δεν μπορούσαν να βρουν οι παίκτες του Γκέκου. Έτσι, με 16 δικούς του πόντους οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 30-19 και έκλεισαν το ημίχρονο σταθερά με +11 (44-33), μετά από τρίποντο του Ντελινινκάιτις.

Τραυματισμός από κροτίδα

Στην ανάπαυλα, πάντως, δεν έλειψε και το παρατράγουδο, καθώς μια κροτίδα βρήκε μία υπάλληλο της στατιστικής υπηρεσίας, με συνέπεια να μην υπάρχει στατιστική κάλυψη στο δεύτερο ημίχρονο, ως ένδειξη διαμαρτυρίας.

Αυτό, πάντως, δεν επηρέασε σε τίποτα τον ΠΑΟΚ, που συνέχισε τον περίπατο του και έφρασε να προηγηθεί ακόμη και με 21 πόντους (56-35), καθώς στην γ' περίοδο πήρε μπρος και ο Παπαδόπουλος. Τα πάντα, ουσιαστικά, είχαν κριθεί και στο τελευταίο 10λεπτο το μόνο που κατάφερε η ΑΕΚ ήταν να μαζέψει κάπως τη διαφορά, μειώνοντας σε 57-68. Γρήγορα, όμως, ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 9-0, πήγε στο 57-77 και όλοι περίμεναν απλά την κόρνα της γραμματείας για τη λήξη του ματς (73-90).

Δεκάλεπτα: 14-19, 33-44, 44-63, 73-90