Σάββατο, 17 Απριλίου 2010 21:03

Α1 Μπάσκετ: Κολοσσός Ρόδου-Ολυμπιακός 79-87

Ο Ολυμπιακός ζορίστηκε μέχρι τέλους από τον Κολοσσό, αλλά κατάφερε να κερδίσει στη Ρόδο (87-79) στη καλύτερη δοκιμασία του ενόψει Παρισιού επιλύοντας αρκετούς γρίφους απέναντι στην άμυνα των «θαλασσί».

Ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα ο Κολοσσός βρισκόταν μόλις ένα πόντο πίσω στο σκορ, αλλά ο Τεόντοσιτς με δικό του τρίποντο έβαλε τέλος στο άγχος των «ερυθρολεύκων» και τις ελπίδες των Ροδιτών. Ο Ολυμπιακός δοκιμάστηκε για πολλή ώρα απέναντι σε άμυνα ζώνης και χωρίς να έχει εξαιρετικά ποσοστά έξω από τη γραμμή του τριπόντου, κατάφερε να τρυπήσει αρκετές φορές την άμυνα του Κολοσσού.

Στα πρώτα λεπτά το Βενετόκλειο έμοιαζε με κορτ μεγάλου τουρνουά τένις. Η μπάλα πήγαινε γρήγορα πάνω-κάτω και οι επιθέσεις και από τις δυο ομάδες δεν εξαντλούνταν στα 24ΆΆ, αλλά στα… 14ΆΆ. Το αγαπημένο γρήγορο παιχνίδι του Ολυμπιακού ακολούθησε από την αρχή ο Κολοσσός για να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα του Χάρις και του Ντόζιερ στο ανοικτό γήπεδο.

Οι Ροδίτες προηγήθηκαν με 4-0 (2Ά), αλλά η δράση του Σχορτσιανίτη μέσα στη ρακέτα και των Κλέιζα, Πεν λίγο πιο έξω από το «ζωγραφιστό» έβαλαν τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού (12-20, 7Ά). Ο «Σόφο» χρειάστηκε σχεδόν ένα δεκάλεπτο για να εξουδετερώσει τους δυο ψηλούς του Κολοσσού (Μοντς και Χαρίση) φορτώνοντας τους με δυο φάουλ.

Η είσοδος του Παππά στο παιχνίδι άλλαξε τις ισορροπίες και έτσι οι Ροδίτες κατάφεραν στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου να πλησιάσουν στον πόντο (27-28, 12Ά). Ο Ολυμπιακός όμως, παρά το γεγονός πως προβληματίστηκε για λίγο από την άμυνα ζώνης του Κολοσσού, έφθασε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου σε διψήφια διαφορά (34-44). Αυτό συνέβη κυρίως επειδή ο Τεόντοσιτς με τις πάσες του και ο Τσίλντρες με τις διεισδύσεις του κατάφεραν να τρυπήσουν κάθετα την άμυνα των «θαλασσί».

Ο Τσίλντρες συνέχισε και στο δεύτερο ημίχρονο να βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση και ήταν ο μοναδικός παίκτης που κατάφερνε -ελλείψει σταθερής απειλής έξω από τα 6,25 μ.- να απειλεί το καλάθι των Ροδιτών. Η άμυνα ζώνης των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε κάνει αρκετά καλή δουλειά, αλλά οι «θαλασσί» εξαιτίας της αδυναμίας τους να σκοράρουν με συνέπεια, δεν κατέβασαν τη διαφορά περισσότερο από το -5 (53-58, 28Ά).

Ο Ολυμπιακός έβρισκε συνεχώς λύσεις στην επίθεση και ανέβασε πολύ γρήγορα τη διαφορά στο +11 (55-66, 30Ά). Ο Κολοσσός όμως, όπως έχει δείξει πολλές φορές τη φετινή σεζόν δεν παρατά ποτέ τα παιχνίδια του. Μεθοδικά κατέβασε τη διαφορά και πάλι στο -5 (63-68, 33Ά) με τρίποντο του Βασίλιεβιτς, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν άμεσα.

Το κρύο αίμα του Τεόντοσιτς μίλησε και πάλι. Μετά από 0/6 τρίποντα, ο Σέρβος σηκώθηκε ανενόχλητος έξω από τη γραμμή του τριπόντου και έκανε το 63-71. Ο Τσίλντρες στην επόμενη φάση στον αιφνιδιασμό έκανε το 63-73 και έτσι μέσα σε ένα λεπτό ανέβηκε η διαφορά και πάλι σε διψήφια επίπεδα.

Ο Παππάς όμως, ήταν αυτός που έβαλε φωτιά και πάλι στο ματς. Ένα γκολ-φάουλ και ένα κερδισμένο φάουλ από τον Τεόντοσιτς αποτέλεσαν την αφορμή. Οι διαμαρτυρίες του Παππά για τη σκληρότητα του φάουλ, γέννησε τον εκνευρισμό του Κλέιζα με τον Λιθουανό να μην μένει ατιμώρητος. Οι διαιτητές του έδωσαν δεύτερη τεχνική ποινή και τον απέβαλαν από το παιχνίδι στο 36Ά. Το σκορ έγινε 70-73 και όλα άρχιζαν από την αρχή.

Ένα τρίποντο του Βασίλιεβιτς και ένα καλάθι του Χάρις έφεραν το σκορ στο 75-76 στο 38΄, αλλά ο Τεόντοσιτς βγήκε και πάλι μπροστά και με δικό του τρίποντο έκανε το 75-81 δίνοντας μεγάλη ανάσα στον Ολυμπιακό. Ο Κολοσσός δεν κατάφερε να επιστρέψει εκ νέου στο ματς και έτσι ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεφύγει με το «διπλό» από τη Ρόδο σε ένα από τα καλύτερα τεστ που θα μπορούσε ενόψει του final four του Παρισιού.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 34-44, 58-66, 79-87

Κολοσσός (Σφαιρόπουλος): Χάρις 22 (2/3 β., 10/14 διπ., 0/1 τριπ.), Παντελιάδης 2, Αυγενικός, Βασίλιεβιτς 15 (6/6 β., 0/2 διπ., 3/7 τριπ.), Μανωλόπουλος, Ασημακόπουλος 3(1), Ντόζιερ 7(3/5 διπ., 7 ριμπ.), Χαρίσης 2, Τσάμης 12 (3/7 διπ., 1/5 τριπ., 5 ασίστ), Παππάς 12(5/5 β., 2/4 διπ., 1/4 τριπ.), Μοντς 4.

Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Παπανικολάου, Πεν 11 (3/4 τριπ.), Τσίλντρες 20 (8/9 διπ., 1/2 τριπ., 6 ριμπ.), Βούισιτς 10(5/7 διπ.), Βασιλόπουλος, Μπουρούσης 6, Μπέβερλι 4, Κλέιζα 7 (1/2 τριπ.), Μαυροκεφαλίδης 10(4/4 β., 3/8 διπ.), Τεόντοσιτς 13 (2/2 β., 1/5 διπ., 3/10 τριπ.), Σλούκας, Σχορτσιανίτης 6.