Τετάρτη, 28 Απριλίου 2010 22:30

Α1 Μπάσκετ: Πανελλήνιος-Ολυμπιακός 91-94

Ο Ολυμπιακός κέρδισε δύσκολα 94-91 τον Πανελλήνιο στην παράταση με τρίποντο του Κλέιζα και περιμένει τον Αρη στον πρώτο γύρο των playoffs. Με τον ΠΑΟΚ οι Ολυμπιονίκες.

Βαθμολογικό ενδιαφέρον δεν υπήρχε σήμερα στην Κυψέλη, αφού Ολυμπιακός (2ος) και Πανελλήνιος (4ος) γνώριζαν ήδη τη θέση τους στην τελική κατάταξη της κανονικής περιόδου. Ο Ολυμπιακός ήθελε τη νίκη προκειμένου να μετρήσει δυνάμεις ενόψει playoffs και -κυρίως- Final Four, την ώρα που οι «Ολυμπιονίκες» διεκδικούσαν το ροζ φύλλο για να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα μετά τις δύο σερί ήττες από ¶ρη και Μαρούσι που... τσαλάκωσαν την εικόνα τους στις τελεταίες στροφές.

Οι δύο ομάδες μόνο ως αδιάφορες δεν παρατάχθηκαν στην Κυψέλη, με τον Γιάννακη να μοιράζει τον χρόνο στους παίκτες του στο πρώτο ημίχρονο και τον Ζούρο να δίνει χρόνο συμμετοχής στον Ντέβιν Σμιθ που ξεπέρασε το πρόβλημα στη μέση. Οι Πειραιώτες πέρασαν την μπάλα μέσα στη ρακέτα με τους Σχορτσιανίτη, Τσίλντρες να σκοράρουν από το ζωγραφιστό και τον Τεόντοσιτς να στέλνει τη διαφορά στο +5 (6-11) με τρίποντο. Ο Πανελλήνιος αντέδρασε, μειώνοντας αρχικά σε 14-15 με τον Όστοϊτς και παίρνοντας κεφάλι στο σκορ (21-19) με καλάθι του 34χρονου σέντερ λίγο πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Στη συνέχεια ο Μπλάκνεϊ με δύο «κολλητά» τρίποντα έκανε το 34-28 για τους Κυψελιώτες στο 13Ά40ΆΆ όμως οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν άμεσα, με τον Βούιτσιτς να στέλνει το ματς στα ίσια (36-36) και τον Τσίλντρες να δίνει ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (37-39). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και προηγήθηκαν με +7 (46-53) με 1/2 βολές του «Τσίλι» αλλά ο Πανελλήνιος ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση με δύο τρίποντα των Χαραλαμπίδη, Όουενς, γκολ- φάουλ του Βουγιούκα και καλάθι του Σμιθ, παίρνοντας ξανά το προβάδισμα με 57-55 στα μέσα της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Γιαννάκης ξεκίνησε με τους Μπέβερλι, Πεν, Παπαλουκά, Μαυροκεφαλίδη και Μπουρούση και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +8 (60-68), πριν ο Παπαλουκάς διαμορφώσει το 65-74 στα -5Ά22ΆΆ για τη λήξη. Ο Πανελλήνιος δεν το έβαλε κάτω και με τρία τρίποντα των Κολώκα, Παπαμακάριου ισοφάρισε σε 78-78 στα -41.3ΆΆ βάζοντας... φωτιά στο παιχνίδι. Ο Σχορτσιανίτης αστόχησε στις βολές όμως πήρε το επιθετικό ριμπάουντ κάνοντας το 78-80. Ακολούθησε φάουλ του Πεν στον Ξανθόπουλο και 79-80 με 1/2 βολές του 26χρονου γκαρντ. Ο Μαυροκεφαλίδης από τη γραμμή των βολών έκανε το 79-81 ενώ ο Μπλάκνεϊ με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 81-81 στα -6.58ΆΆ για τη λήξη! Στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού το τρίποντο του Τεόντοσιτς δεν βρήκε στόχο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, αφού αστόχησε και ο Χαραλαμπίδης στο τελευταίο δευτερόλεπτο...

Στο έξτρα πεντάλεπτο, τα τρίποντα του Πανελληνίου αποδείχτηκαν μαχαιριά στην καρδιά του Ολυμπιακού, αφού δύο κολλητές «βόμβες» του Παπαμακάριου έκαναν το 90-88 για τους γηπεδούχους στα -38.68ΆΆ ενώ ο Κολώκας διαμόρφωσε το 91-88! Ο Βούιτσιτς πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με τρίποντο ισοφάρισε σε 91-91 στα -16.62ΆΆ. Στην επόμενη επίθεση των «Ολυμπιονικών» ο Χαραλαμπίδης είχε 0/2 (!) βολές και ο Κλέιζα έριξε τον Πανελλήνιο στο καναβάτσο με τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο, διαμορφώνοντας το τελικό 91-94.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 43-45, 60-62, 81-81 κ.α., 91-94 στην παρ.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Ζούρος): Ξανθόπουλος 6(1), Παπαμακάριος 12(4), Χαραλαμπίδης 10(2), Καλαϊτζής, Όουενς 9(1), Σμιθ 8, Πέτρουλας 3(1), Όστοϊτς 8, Μπλάκνεϊ 19(5), Κωλόκας 6(1), Ντέιβις 5(1), Βουγιούκας 5.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιαννάκης): Παπαλουκάς 12(2), Πεν 3(1), Τσίλντρες 16(1), Βούισιτς 7(1), Βασιλόπουλος 2, Μπουρούσης 8, Κλέιζα 12(2), Μαυροκεφαλίδης 7, Μπέβερλι 1, Τεόντοσιτς 10(2), Σχορτσιανίτης 16.