Τετάρτη, 02 Ιουνίου 2010 20:32

Πλήγμα με Σέζαρ για την εθνική Βραζιλίας

Η Βραζιλία επιβλήθηκε με 3-0 της Ζιμπάμπουε σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στην Χαράρε, ωστόσο αυτό που απασχολεί τον Κάρλος Ντούνγκα είναι ο τραυματισμός του Ζούλιο Σέζαρ.

Ο τερματοφύλακας της «Σελεσάο» τραυματίστηκε στα μισά του πρώτου ημίχρονο και αντικαταστάθηκε από τον Εουρέλιο Γκόμεζ. Προς το παρόν δεν υπάρχει κάτι το επίσημο, όμως η ανησυχία για την κατάσταση του άσου της Ίντερ είναι μεγάλη.

Από κει και πέρα, η Βραζιλία είχε προβλήματα μόνο στο πρώτο μισάωρο απέναντι στην γηπεδούχο Ζιμπάμπουε, στη συνέχεια όμως δεν δυσκολεύτηκε. Ο Ζιλμπέρτο Σίλβα αγωνίζεται και στα 90 λεπτά, άλλωστε, ο μέσος του Παναθηναϊκού θα αποτελέσει μαζί με τον Φελίπε Μέλο το βασικό δίδυμο των κεντρικών χαφ που θέλει να έχει ο Ντούνγκα. Ο Μπάστος στο 41' πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ βάζοντας μπροστά στο σκορ την «σελεσάο», ενώ παράλληλα ενίσχυσε ακόμα περισσότερο τις πιθανότητες να ξεκινήσει βασικός στο αριστερό άκρο της άμυνας.

Αμέσως μετά ο Ρομπίνιο έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων, ενώ στο 56' ο Ελάνο πέτυχε το τελικό 3-0.

Οι παίκτες που χρησιμοποίησε ο Ντούνγκα: Ζούλιο Σέζαρ (26' Γκόμεζ), Λούσιο (46' Λουϊζάο), Μαϊκόν (46' Ντάνιελ ¶λβες), Τιάγκο Σίλβα, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Κακά (46' Μπαπτίστα), Φελίπε Μέλο, Μπάστος, Ελάνο, Ρομπίνιο (65' Νιλμάρ), Λουίς Φαμπιάνο (60' Γκραφίτε).