Τρίτη, 27 Ιουλίου 2010 21:31

Champions League: Ισόπαλη η Ομόνοια με Σάλτσμπουργκ

Το πέναλτι του Λούα Λούα στις καθυστερήσεις κράτησε ζωντανή την Ομόνοια στην υπόθεση πρόκριση. Το 1-1, πάντως, δίνει το προβάδισμα στους Αυστριακούς της Σάλτσμπουργκ.

Το ζητούμενο για την Ομόνοια στον εντός έδρας αγώνα με την Σάλτσμπουργκ ήταν να πάρει τη νίκη κρατώντας το μηδέν στην άμυνα. Τίποτα από τα δύο δεν έγινε, ωστόσο ο τρόπος με τον οποίο ήρθε το τελικό 1-1 αφήνει ικανοποιημένη την ομάδα του Τάκη Λεμονή.

Το τραγικό λάθος του Γέβριτς στο σουτ του Ζάρατε (η μπάλα πέρασε κάτω από τα χέρια του τερματοφύλακα των πρωταθλητών Κύπρου) έβαλε μόλις από το όγδοο λεπτό την Σάλτσμπουργκ μπροστά στο σκορ. Η Ομόνοια είχε την κατοχή, ωστόσο σε όλο το παιχνίδι δεν μπόρεσε να δημιουργήσει την πολύ μεγάλη ευκαιρία.

Οι Αυστριακοί κρατούσαν σχετικά άνετα το 0-1, όμως στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λεάντρο ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Μέντεζ και ο Λούα Λούα ευστόχησε, ισοφαρίζοντας σε 1-1 και διατηρώντας ζωντανή την πρωταθλήτρια Κύπρου ενόψει της ρεβάνς για τον τρίτο προκριματικό στο Σάλτσμπουργκ.

Ομόνοια-Σάλτσμπουργκ 1-1 (90' πεν. Λούα Λούα - 8' Ζάρατε)