Τετάρτη, 25 Αυγούστου 2010 20:58

Φιλική συντριβή για την Εθνική από τις ΗΠΑ

Η Εθνική ομάδα δεν βρέθηκε σε καλή μέρα στο φιλικό με τις ΗΠΑ στο ΟΑΚΑ και γνώρισε την ήττα με 59-87.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αναγκάστηκε να αγωνιστεί χωρίς σέντερ, λόγω ξαφνικού τραυματισμού του Σοφοκλή Σχορτσιανίτη στην προθέρμανση, με αποτέλεσμα να αναγκαστεί να κάνει παιχνίδι από την περιφέρεια, εκεί όπου τα αθλητικά προσόντα των Αμερικάνων μέτρησαν καταλυτικά.

Με πολλά λάθη στην εναλλαγή της μπάλας, πρόβλημα στα ριμπάουντ (λόγω της έλλειψης ψηλού) και χωρίς ιδιαίτερη διάθεση η Εθνική πήρε αυτό που άξιζε στη συγκεκριμένη αναμέτρηση.

Παρόλα αυτά, οι ΗΠΑ δεν έπεισαν με την απόδοσή τους, πως είναι η ομάδα-ακλόνητο φαβορί για το Μουντομπάσκετ, ασχέτως αν ο προπονητής τους Μάικ Σιζέφσκι έχει δημιουργήσει ένα ιδιαίτερα ομαδικό και σκληρό σύνολο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι της αποψινής αναμέτρησης, οι Αμερικάνοι πήραν από το πρώτο δεκάλεπτο τα ηνία του αγώνα και δεν δυσκολεύτηκαν στη συνέχεια να διατηρήσουν το προβάδισμά τους.

Το πρώτο δεκάλεπτο τους βρήκε να προηγούνται με 14-22, ενώ στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 32-42. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό στο οποίο η Εθνική κατέρρευσε, με τις ΗΠΑ να φτάνουν τη διαφορά κοντά στους 30 πόντους και να κλείνουν μπροστά στο σκορ με 44-68. Στην τέταρτη περίοδο ο ρυθμός έπεσε και με το ελληνικό συγκρότημα να διορθώνει τα πολλά του λάθη το σκορ κρατήθηκε στο 59-87.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 32-42, 44-68, 59-87.

Ελλάδα (Καζλάουσκας): Καϊμακόγλου, Ζήσης 2, Σπανούλης 7(1), Καλάθης 7(1), Φώτσης 8(2), Πρίντεζης 3(1), Περπέρογλου 6, Τσαρσαρής 24(1 τριπ, 7 ριμπ.), Διαμαντίδης 1, Βουγιούκας 1.

ΗΠΑ (Σιζέφσκι): Μπίλαπς 7(1), Ντουράντ 15(1τρ, 8 ριμπ.), Ρόουζ 11(1), Γκόρντον 18(4τρ., 4 κλ.), Γκέι 6 (7 ριμπ.), Γκράνγκερ 3, Γουέσμπρουκ 8, Κάρι 4, Λοβ 8 (13 ριμπ), Όντομ, Τσάντλερ.