Τρίτη, 31 Αυγούστου 2010 22:54

Μουντομπάσκετ: Ελλάδα-Τουρκία 65-76

Ένα εφιαλτικό τρίτο δεκάλεπτο και απαράδεκτα ποσοστά μας στα σουτ πίσω από τη γραμμή των 6,25μ κόστισαν στην Εθνική τη νίκη στο ματς με την Τουρκία. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε στην με 65-76 ¶γκυρα και πλέον κινδυνεύει να βρεθεί αντιμέτωπο στους «16» με μια εκ των ΗΠΑ, Ισπανία και Αργεντινή.

Ένα εφιαλτικό τρίτο δεκάλεπτο και απαράδεκτα ποσοστά μας στα σουτ πίσω από τη γραμμή των 6,25μ κόστισαν στην Εθνική τη νίκη στο ματς με την Τουρκία και μαζί την 1η θέση του Γ' Ομίλου. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε στην με 65-76 ¶γκυρα και πλέον κινδυνεύει να βρεθεί αντιμέτωπο στους «16» με μια εκ των ΗΠΑ, Ισπανία και Αργεντινή.

Οι αντίπαλοί μας χωρίς να παίξουν κανένα ιδιαίτερο μπάσκετ, ήλεγξαν το ρυθμό του αγώνα και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των διεθνών μας έφτασαν εύκολα στην τελική επικράτηση.

Ακολουθώντας τη συνηθισμένη συνταγή τους της πιεστικής άμυνας ζώνης με πολύ ψηλή πεντάδα, βραχυκύκλωσαν τους παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας, οι οποίοι όπως και κόντρα στις Κίνα και Πουέρτο Ρίσκο δεν κατάφεραν να βρουν τους διαδρόμους για να φτάνουν κάτω από το καλάθι. Το αποτέλεσμα ήταν να πάμε πάλι σε πολλά μακρινά σουτ, όπου τα άσχημα ποσοστά μας συνεχίστηκαν.

Από την άλλη οι Τούρκοι έχοντας σε δαιμονιώδη φόρμα τον Ιλιασόβα, που έκανε ότι ήθελε τα αμυντικά μας συστήματα και βομβάρδιζε απ' οποιοδήποτε σημείο του παρκέ, διατηρούσαν σταθερό προβάδισμα 5-6 πόντων στα περισσότερα χρονικά διαστήματα του παιχνιδιού.

Μόνο στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου η Εθνική κατάφερε να μειώσει σε 39-41, αλλά με την έναρξη της επανάληψης η διαφορά εκτοξεύτηκε ξανά για να κλείσει στο 30' στο +14 (51-65).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ένα σερί 10-0 βοήθησε στο να μειώσουμε σε 65-73, όμως πάνω που οι διεθνείς άρχισαν να πιστεύουν στη μεγάλη ανατροπή, είδαν τον Τούρκογλου να να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων και κάπου εκεί λύγισαν και ψυχολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 39-41, 51-65, 65-76

Ελλάδα (Καζλάουσκας): Μπουρούσης 15 (2/5δίπ., 3/8τρίπ., 2/2β., 7ρ.), Ζήσης 3 (1/5τρίπ., 3ρ., 3ασ.), Σπανούλης 5 (1/5τρίπ., 3ασ.), Καλάθης 6 (0/4τρίπ., 4ασ.), Φώτσης 7 (1/4τρίπ., 5ρ.), Περπέρογλου 4, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 8 (2/5τρίπ., 3ρ., 3ασ.), Καϊμακόγλου 6 (2), Σχορτσιανίτης 9

Τουρκία (Τάνιεβιτς): Γκιουλέρ, Ονάν 6 (2), Ιλιασόβα 26 (3/8δίπ., 6/6τρίπ., 2/2β., 5ρ.), Ερντέν 10, Τουντσερί 7 (1/5τρίπ., 3ρ., 4ασ.), Σαβάς 2, Γκονλούμ, Αρσλάν 5 (1), Ασίκ 12 (6ρ.), Τούρκογλου 8 (0/4δίπ., 2/8τρίπ., 2/2β., 6ρ., 3ασ.)