Τετάρτη, 06 Οκτωβρίου 2010 22:09

Πήρε την πρόκριση για τους ομίλους του EuroCup ο ¶ρης

Ο ¶ρης προκρίθηκε στους ομίλους του Eurocup με αρκετά καρδιοχτύπια. Οι «κίτρινοι» υπερασπίστηκαν το +4 του πρώτου αγώνα και δεν τους κόστισε η ήττα με 93-92 από την Λουκόιλ Ακαντέμικ.

Η Λουκόιλ έδειξε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ότι θα πουλούσε πολύ ακριβά το τομάρι της. Οι Βούλγαροι κατάφεραν να προηγηθούν από νωρίς με 22-11 (8Ά) χάρη στην επιπολαιότητα του Πιρς σε αρκετές φάσεις και την αδυναμία του Ντάνστον να υποδυθεί τον σέντερ.

Η ρακέτα του ¶ρη έμοιαζε γυμνή και η οργάνωση του παιχνιδιού τις περισσότερες φορές ήταν σπασμωδική με τον Πιρς να μην μπορεί να δημιουργήσει για τους συμπαίκτες του. Τα πράγματα φάνηκαν πως διορθώθηκαν (34-33, 15Ά) όταν πέρασε στο παιχνίδι ο Μπορόβνιακ καλύπτοντας τη θέση του σέντερ και ο Κουμπούρας αυτή του οργανωτή.

Παρόλα αυτά, η Λουκόιλ με εκπληκτικό ποσοστό στα τρίποντα (7/10, 70%) κρατούσε στα χέρια της το παιχνίδι ισοφαρίζοντας μάλιστα τη διαφορά της ήττας της στο πρώτο ματς (+4, 44-48, 18Ά).

Ο ¶ρης συνέχιζε να παίζει με τη φωτιά και μάλιστα η Λουκόιλ τρέχοντας σερί 8-0 κατάφερε να πετύχει σκορ πρόκρισης στο 32Ά (72-77). Οι Τάκερ, Χατζηβρέττας και Ταπούτος έφεραν με προσωπικές ενέργειες ως επί το πλείστον να φέρουν το ματς στα ίσα (81-81, 35Ά) .

Η Λουκόιλ με πρωταγωνιστή κοντά στα δυο καλάθια τον Καμπάλα και τον Χιθ να πυροβολεί έξω από τα 6,75 μ. προηγήθηκε με 86-91 ένα λεπτό πριν τη λήξη, αλλά ο Ταπούτος έδωσε τη λύση ευστοχώντας σε τρίποντο για το 89-91. Οι Βούλγαροι αστόχησαν δις και ο Χατζηβρέττας με 1/2 βολές έκανε το 90-91 στα -14ΆΆ.

Η Λουκόιλ είχε την τελευταία επίθεση, αλλά βρίσκοντας ανοικτό διάδρομο για διείσδυση ο Χιθ πήγε για δίποντο και όχι για τρίποντο κάνοντας το 90-93. Ο Χατζηβρέττας είχε 2/2 βολές και το παιχνίδι τελείωσε αναίμακτα για τους «κιτρίνους» με ανώδυνη ήττα τους με 92-93.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 47-50, 72-72, 92-93