Σάββατο, 06 Νοεμβρίου 2010 19:21

Σούπερ Λίγκα: Αστέρας Τρίπολης-Πανσερραϊκός 0-2

Σπουδαία νίκη μέσα στην Τρίπολη σημείωσε ο Πανσερραϊκός ο οποίος επικράτησε με 2-0 του Αστέρα παρότι αγωνιζόταν από το 48' με δέκα παίκτες. Δίκαια παράπονα των γηπεδούχων για την διαιτησία, που δεν μέτρησε κανονικό γκολ του Μάρτινς στο 0-0.

Ο Αστέρας ξεκίνησε δυνατά το ματς θέλοντας να πετύχει επιτέλους την πρώτη του εντός έδρας νίκη. Έτσι, μόλις στο 4ο λεπτό ο Μάρτινς με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο βοηθός δεν καταλόγισε το κανονικό παρότι η μπάλα είχε περάσει όλη την γραμμή. Η μη κατοχύρωση του γκολ όπως ήταν φυσικό επηρέασε τους γηπεδούχους με τον Πανσερραϊκό να προσαρμόζεται στις απαιτήσεις του αγώνα και άριστα στημένος από τον Ντράγκαν Κοκότοβιτς να κλείνει όλους τους διαδρόμους προς την εστία του Ράντμαν.

Ο Αστέρας μπορεί να είχε την κατοχή, αλλά δεν είχε ρυθμό. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι δημιουργώντας ρήγματα από την δεξιά πλευρά του Αστέρα άρχισαν να φτάνουν κοντά στην εστία του Ντεγκρά. Έτσι στο 22’ μετά από εκτέλεση κόρνερ η άμυνα της Τρίπολης πιάστηκε κοιμώμενη και ο Παντελιάδης αφύλακτος στην μεγάλη περιοχή δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει.

Το γκολ έκανε ακόμα πιο εύκολο το έργο του Πανσερραϊκού που χωρίς να δυσκολευτεί κατάφερε να διαχειριστεί το υπέρ του σκορ μέχρι την ανάπαυλα με τον Αστέρα να μην απειλεί καθόλου. Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα δεν θα μπορούσαν να αρχίσουν ιδανικότερα για τους γηπεδούχους. Ο Πάμπλο Άμο στο 48’ βλέπει δεύτερη κίτρινη κάρτα και αφήνει την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. Πριν προλάβει καλά καλά ο Αστέρας να αρχίσει την πίεση ήρθε το δεύτερο γκολ του Πανσερραϊκού με τον Γεωργιάδη.

Ο Αστέρας δεν είχε άλλη επιλογή από το να πιέσει και από το 65ο λεπτό και για 20 λεπτά έκλεισε τον αντίπαλο στα καρέ του και έψαξε το γκολ που θα τον έβαζε ξανά στο παιχνίδι. Τότε όμως, φώναξε παρών ο Ράντμαν ο οποίος είπε δύο φορές όχι στον Τσαμπούρη και τον Ρομπέρτο κρατώντας το μηδέν με τους γηπεδούχους να παραδίδουν πνεύμα και τον Πανσερραϊκό να πετυχαίνει σπουδαία νίκη.