Δευτέρα, 22 Νοεμβρίου 2010 00:27

Primera Division: Απόδραση της Μαγιόρκα από το «Πιθxουάν»

Συγκλονιστική εξέλιξη είχε η αναμέτρηση της Σεβίλλης με τη Μαγιόρκα στο «Σάντσεθ Πιχθουάν», η οποία ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να δραπετεύουν με 2-1 από την Ανδαλουσία. Ο Γουεμπό χάρισε τη νίκη με γκολ στο 90'.

Η ομάδα του Μίκαελ Λάουντρουπ έκανε την έκπληξη επικρατώντας της Σεβίλλης εκτός έδρας και φτάνοντας παράλληλα τους 18 βαθμούς και την 7η θέση της Primera Division. Στο 36' Ο Περέιρα έδωσε το προβάδισμα στην Μαγιόρκα με 0-1, αποτέλεσμα με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν μέχρι τα τελευταία λεπτά το πολύτιμο σκορ, όμως ο Λουίς Φαμπιάνο φάνηκε ότι θα τους χαλάσει τα σχέδια καθώς στο 88' έκανε το 1-1. Τελικά η Μαγιόρκα έκανε τη δουλειά με τον Καμερουνέζο επιθετικό, Πιέρ Γουεμπό να διαμορφώνει το τελικό 1-2 στο 90'.

Σεντονάτη Εσπανιόλ!

Στις θέσεις που οδηγούν στο Champions League βρέθηκε η Εσπανιόλ, η οποία επικράτησε 3-0 της Ερκουλες στο «Μονζουίκ». Οι Καταλανοί με γκολ του Βερδού στο 15' και των Οσβάλδο και Γκαρθία με πέναλτι έφτασαν στη νίκη και την 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ από παρά το ευρύ σκορ ο τερματοφύλακας, Κάρλος Καμενί ήταν από τους καλύτερους της συνάντησης. Στα άλλα ματς, η Ντεπορτίβο με το ίδιο σκορ επικράτησε στο «Ριαθόρ» της Μάλαγα του Μανουέλ Πελεγκρίνι, ενώ η Λεβάντε κέρδισε εντός 3-1 την Σανταντέρ με τον Καϊσέδο να πετυαίνει δύο γκολ. Νίκη και για την Οσασούνα, 1-0 την Σπόρτινγκ Χιχόν.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα

Σάββατο (20/11)

Βιγιαρεάλ-Βαλένθια 1-1

(73' Ρόσι - 21' Αντουρίθ)

Αλμερία-Μπαρτσελόνα 0-8

(17', 37', 67' Μέσι, 19' Ινιέστα, 27' αυτ. Ακασιέτε, 35' Πέδρο, 62', 73' Μπόγιαν)

Ρεάλ-Μπιλμπάο 5-1

(19' Ιγουαΐν, 30', 62', 92' πεν. Ρονάλντο, 57' πεν. Σέρχιο Ράμος - 40' Γιορέντε)

Κυριακή (21/11)

Εσπανιόλ-Ερκουλες 3-0

(15' Βερδού, 81' πεν. Οσβάλδο, 90' πεν. Γκαρσία)

Λα Κορούνια-Μάλαγα 3-0

(22' πεν. Αντριάν, 30' Κολότο, 83' Αλβαρες)

Λεβάντε-Σανταντέρ 3-1

(24', 47' Καϊσέδο, 43' Στουάνι - 88' Λασέν)

Οσασούνα-Σπόρτινγκ Χιχόν 1-0

(54' Μασούντ)

Σεβίλλη-Μαγιόρκα 1-2

(88' Φαμπιάνο - 36' Περέιρα, 90' Γουεμπό)

Σοσιεδάδ-Ατλέτικο 2-4

12' Γιορέντε, 86' Ρίβας - 71' Φορλάν, 79', 82' Αγουέρο, 95' πεν. Φορλάν)