Πέμπτη, 16 Δεκεμβρίου 2010 06:07

Ευρωλίγκα: Εφές Πίλσεν-Παναθηναϊκός 79-78

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα στην Κωνσταντινούπολη από την Εφές Πίλσεν με 79-78 και έτσι θα χρειαστεί τη νίκη με την Αρμάνι Τζινς Μιλάνο στο ΟΑΚΑ την ερχόμενη αγωνιστική για να εξασφαλίσει την πρωτιά στον 4ο Όμιλο της Ευρωλίγκας.

Το παιχνίδι, όπως και αυτό με την Ολίμπια Λιουμπλιάνας πριν μια εβδομάδα, ήταν συναρπαστικό στην εξέλιξή του και κρίθηκε κυριολεκτικά στο τελευταίο δευτερόλεπτο, όμως αυτή την φορά οι πράσινοι δεν έφυγαν με το ροζ φύλο αγώνα.

Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στην τελευταία τους επίθεση ευτύχησαν να σκοράρουν με τον Δημήτρη Διαμαντίδη -που ήταν ξανά ο κορυφαίος του τριφυλλιού- σε δίποντο, πέρνοντας κεφάλι με 77-78 μόλις τρια δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Μετά το τάιμ-άουτ, όμως, οι Τούρκοι στην επαναφορά έδωσαν τη μπάλα στον Τουντσερί, ο οποίος ξεκίνησε εκτός ρακέτας και εκμεταλλευόμενος την κακή άμυνα του Παναθηναϊκού μπήκε μέσα και με λέι-απ άφησε τη μπάλα στο καλάθι, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Με λίγα λόγια, οι πράσινοι άφησαν να τους ξεφύγει κυριολεκτικά μέσα από τα χέρια η ευκαιρία να σφραγίσουν από τώρα την πρώτη θέση του ομίλου, καθώς η Ολίμπια έκανε το καθήκον της, επικρατώντας με 81-72 της ΤΣΣΚΑ στη Σλοβενία για να ισοφαρίσει το ρεκόρ νικών του τριφυλλιού (6-3). Το μόνο θετικό για τον Παναθηναϊκό είναι πως διατήρησε τη διαφορά των 23 πόντων, που είχε πάρει από την Εφές στην Αθήνα και έτσι δεν θα έχει και το άγχος των Τούρκων την τελευταία αγωνιστική.

Στο ξεκίνημα, πάντως, του παιχνιδιού οι παίκτες του Ομπράντοβιτς τα χρειάστηκαν, αφού με οδηγό τον Ρακόσεβιτς η Εφές προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 21-7 και έφτασε τη διαφορά ακόμα και στο +18 στη δεύτερη περίοδο (27-9).

Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός ξύπνησε και με τον Διαμαντίδη να δημιουργεί και τον Βουγιούκα να εκτελεί, κατάφερε και μείωσε σταδιακά το προβάδισμα των γηπεδούχων, για να κλείσει την τρίτη περίοδο στο -3 (59-56).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το τριφύλλι πέρασε μπροστά με 59-61 στο 32', όμως δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και το παιχνίδι πήγε στον πόντο.