Κυριακή, 08 Φεβρουαρίου 2009 22:52

Ανετη νίκη του Παναθηναϊκού επί του ΠΑΟΚ με 3-0

Στη δεύτερη θέση βρίσκεται από σήμερα ο Παναθηναϊκός, καθώς στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκα, νίκησε εύκολα τον ΠΑΟΚ με 3-0. Δύο γκολ πέτυχε ο Βύντρα (49', 55') και ένα ο Μάντζιος (58').

Το παιχνίδι πήρε από την αρχή γρήγορο ρυθμό, με τον Παναθηναϊκό να είναι σαφώς πιο επιθετικός, αλλά χωρίς αποτέλεσμα σε όλο το α' ημίχρονο. Στο 4' ο Μάντζιος βρέθηκε μέσα στην περιοχή και σούταρε στη γωνία για να αποκρούσει ο Χαλκιάς, στο 25' το δυνατό σουτ του Καραγκούνη υποχρέωσε τον Χαλκιά σε δύσκολη επέμβαση, ενώ ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ κράτησε με δυσκολία το «μηδέν» και στο 42', σε γυριστό σουτ του Μάντζιου.

Αντίθετα, το β' ημίχρονο και με τον Καραγκούνη να μένει στα αποδυτήρια (πέρασε ο Κλέιτον στη θέση του), ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους γηπεδούχους, οι οποίοι μέσα σε ένα τέταρτο βρέθηκαν να προηγούνται 3-0. Αρχικά «δράστης» ήταν ο Λουκάς Βύντρα, που «χτύπησε» δύο φορές με ισάριθμες κεφαλιές. Η πρώτη στο 49', σε κόρνερ του Νίνη, και η δεύτερη στο 55', σε φάουλ του Κλέιτον. Ηταν τα πρώτα γκολ του διεθνή αμυντικού από τότε που αγωνίζεται στην μεγάλη κατηγορία. Με κεφαλιά ήρθε και το τρίτο γκολ, αλλά από τον Μάντζιο, σε σέντρα του Νίνη στο 58'.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ξεπεράσει το σοκ στο 66', όταν ο Μουσλίμοβιτς μπήκε μέσα στην περιοχή και σούταρε, αλλά ο Γκαλίνοβιτς απέκρουσε με τα πόδια, ενώ το σουτ του Σορλέν από καλή θέση στο 76', έφυγε άουτ. Ολα αυτά όμως ελάχιστη σημασία είχαν, αφού το ματς ήδη είχε κριθεί και ο Παναθηναϊκός στο τέλος πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη.