Τρίτη, 21 Ιουλίου 2009 21:07

Φιλική ισοπαλία για ΑΕΚ

Η ΑΕΚ ήρθε ισόπαλη με σκορ 1-1, κόντρα στην Κλουζ, σε φιλικό αγώνα προετοιμασίας. Το μοναδικό τέρμα της ελληνικής ομάδας, ο Ίσμαελ Μπλάνκο, ενώ ο Καντού ισοφάρισε για τους Ρουμάνους.

Μπορεί να μην κέρδισε, αλλά η ΑΕΚ έδειξε πως δουλεύει σωστά και μεθοδικά, έχοντας αρκετούς αυτοματισμούς στο παιχνίδι της και μπόλικους ποδοσφαιριστές της, σε καλή κατάσταση.

Ο Ίσμαελ Μπλάνκο σκόραρε στο 39ο λεπτό, μετά από όμορφο συνδυασμό με το Σκόκο, ενώ οι Ρουμάνοι ισοφάρισαν με εύστοχο πέναλτι του Καντού, έπειτα από χέρι του νεαρού Μανωλά.

Πολύ καλός ο Τζιμπούρ, πίεσε ασταμάτητα την αντίπαλη άμυνα και παρουσίασε εξαιρετικό πρόσωπο, συνέχεια της σωστής προετοιμασίας που πραγματοποιεί φέτος. Ξεχωρίζει ο Γαλλοαλγερινός και μπορεί να δώσει το κάτι παραπάνω επιθετικά.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από μία καλή στιγμή. Τόσο όμως η προσπάθεια του Τραορέ στο 84ο λεπτό, όσο και αυτή του Τζεμπούρ μερικά λεπτά αργότερα, σταμάτησαν στο δοκάρι!

Από τη μεριά της, η Κλουζ, που πέρυσι ενθουσίασε στο Champions League, βρήκε απέναντί της έναν εντυπωσιακό Σάχα, που... κατέβασε τα ρολά, σε δύο πολύ καλές στιγμές της ρουμανικής ομάδας...

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ: Σάχα, Χουανφράν, Γεωργέας, Μαϊστόροβιτς, Κυργιάκος, Ενσαλίβα, Καφές, Μπερνς, Μαντούκα, Μπλάνκο, Σκόκο

Δεύτερο ημίχρονο: Σάχα, Κουτρουμάνος, Μανωλάς, Ζεράλντο, Καράμπελας, Γιαχάγια, Μάκος, Ταχτσίδης, Χετεμάι, Ντιούφ, Τζεμπούρ

Κλουζ: Νούνο Κλάρο, Τόνι, Μουρεσάν, Αλ Κάνταρα, Πανίν, Ντάνι, Κούλιο, Περάλτα, Ντιέγκο Ρουίς, Μάρα, Ντέας