Τετάρτη, 19 Αυγούστου 2009 19:17

¶λμα εις ύψος: Μπήκε τελικό ο Ιωάννου

Στον τελικό του άλματος εις ύψος στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου, που διεξάγεται στο Βερολίνο, προκρίθηκε ο Κύπριος πρωταθλητής, Κυριάκος Ιωάννου. Ο Ιωάννου προκρίθηκε πρώτος στον τελικό, καθώς είναι ο μοναδικός αθλητής που πέρασε τα 2.30 μ. με την πρώτη προσπάθεια, ύψος το οποίο ήταν και το όριο για τον τελικό.

Ο Κύπριος πρωταθλητής κινδύνεψε να αποκλειστεί, αφού στο 2.24 χρειάστηκε η τρίτη προσπάθεια για να περάσει τον πήχη. Συνολικά ο Ιωάννου έκανε εφτά άλματα. Πέρασε το 2.15 και το 2.20 με την πρώτη προσπάθεια, με την τρίτη το 2.24, και επίσης με την πρώτη το 2.27 και το 2.30.

Ο τελικός είναι προγραμματισμένος να διεξαχθεί την Παρασκευή και ο Ιωάννου, από τους κορυφαίους άλτες του κόσμου, θέλει να πάει τουλάχιστον μια θέση ψηλότερα, σε σχέση με την 3η που κατέκτησε το 2007 στο παγκόσμιο της Οζάκα.