Τετάρτη, 23 Σεπτεμβρίου 2009 21:10

Πανιώνιος-ΠΑΟΚ 0-0

Πανιώνιος και ΠΑΟΚ έψαχναν το τρίποντο, ώστε να εξιλεωθούν μετά τα τελευταία άσχημα αποτέλεσμα, όμως η εξ αναβολής αναμέτρηση της Νέας Σμύρνης έληξε ισόπαλη χωρίς τέρματα. Πιο απειλητικοί οι «κυανέρυθροι», οι οποίοι αγωνίζονταν με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 74’ λόγω της αποβολής του Παπάζογλου.

Η ανάγκη για τους βαθμούς ανάγκασε τις δύο ομάδες να παρουσιαστούν επιφυλακτικές στον αγωνιστικό χώρο, κοιτώντας πρώτιστα το μηδέν στην άμυνα. Παρ’ όλα αυτά ο ρυθμός ήταν καλός στο πρώτο μέρος με τους γηπεδούχους να έχουν την ελαφριά υπεροχή.

Ο Αλβάρο Ρεκόμπα ήταν ο κινητήριος μοχλός για την ομάδα του Εμίλιο Φεράρα, η οποία θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ στο 19ο λεπτό αν ο Καστελιόνε δεν σημάδευε το δοκάρι από εξαιρετικά ευνοϊκή θέση.

Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, είχαν την ίδια απάντηση καθώς το δυνατό σουτ του Πάμπλο Γκαρσία στο 25ο λεπτό έξω από την περιοχή κατέληξε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Μπέλιτς.

Ο Φερνάντο Σάντος προχώρησε σε δύο αλλαγές στην ανάπαυλα προκειμένου να δώσει νέα ώθηση στην ομάδα του. Συγκεκριμένα έριξε στη μάχη τους Κονσεϊσάο και Παπάζογλου στη θέση των Κουτσιανικούλη και Φιλομένο ενώ στο 63ο λεπτό πέρασε στον αγώνα και τον Φωτάκη αντί του Ίβιτς.

Παρ’ όλα αυτά δεν άλλαξε η εικόνα του «δικέφαλου του Βορά», ο οποίος σε ένα κακό δεύτερο μέρος αδυνατούσε να φτάσει με αξιώσεις μπροστά από την εστία του Μπέλιτς. Οι «κυανέρυθροι» έλεγχαν το ρυθμό του αγώνα όσο ο Ρεκόμπα είχε… δυνάμεις.

Τα πνεύματα οξύνθηκαν στο 73’ όταν ο Βεϊρίνια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπέλιτς με τον επόπτη, ωστόσο, να σηκώνει ψηλά το σημαιάκι, καταλογίζοντας οφ-σάιντ. Ένα λεπτό αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες καθώς ο Παπάζογλου είδε την κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Κοντοέ.

Ο Πανιώνιος έτρεξε στα εναπομείναντα λεπτά προκειμένου να εκμεταλλευτεί την εδαφική υπεροχή, όμως δεν κατάφερε να διασπάσει την άμυνα του ΠΑΟΚ. Το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Κύρκου και έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τους βαθμούς.