Σάββατο, 31 Οκτωβρίου 2009 18:41

Α1 Μπάσκετ: Καβάλα-Περιστέρι 95-78

Χωρίς να «ιδρώσει», η Καβάλα επικράτησε του Περιστερίου με 95-78 στο κλειστό της Καλαμίτσας για την 2η αγωνιστική της Α1.

Οι «»Αργοναύτες» δεν επέτρεψαν σε κανένα σημείο του αγώνα στους φιλοξενούμενους να ελπίζουν για κάτι καλό, καθώς από το πρώτο δεκάλεπτο απέκτησαν διαφορά ασφαλείας κοντά στους δέκα πόντους, η οποία όσο περνούσε η ώρα διευρυνόταν, για να ξεπεράσει στο τέταρτο δεκάλεπτο ακόμη και τους 30 πόντους (82-50)!

Καλύτερος όλων για τους νικητές ο Ντεμίτριους Αλεξάντερ με 23 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Oι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και από τα πρώτα λεπτά «έχτισαν» μία διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους (28-15), χάρη στα αλεπάλληλα τρίποντα του Σιλντς. Στο 10' η ομάδα του Κώστα Πιλαφίδη ήταν μπροστά στο σκορ με 28-18.

Η Καβάλα προχώρησε με το πόδι στο... γκάζι μέχρι και το ημίχρονο η Καβάλα, με την «ψαλίδα» να ανοίγει συνεχώς και να φτάνει μέχρι και +18 (36-18 στο 12'). Το Περιστέρι δεν μπόρεσε να αντιδράσει και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Καβάλα να έχει προβάδισμα στο σκορ 50-35.

Στο ίδιο έργο θεατές και στο δεύτερο μισό του αγώνα με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν σε καμία περίπτωση να ακολουθήσουν των φρενήρη ρυθμό των παικτών της Καβάλας, και την διαφορά να «σκαρφαλώνει» στο 30' στους 26 πόντους (76-50). Από την τελευταία περίοδο, έμενε μόνο να μάθουμε το τελικό σκορ, καθώς η υπόθεση νίκη είχε ξεκαθαρίσει από πολύ νωρίς.

Η χαλάρωση που φυσιολογικά επήλθε στις τάξεις των παικτών του Κώστα Πιλαφίδη έδωσε το δικαίωμα στους Περιστεριώτες να κατεβάσουν τη διαφορά σε... αξιοπρεπή επίπεδα, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 95-78.

Τον Αλεξάντερ ακολούθησε σε απόδοση για τους νικητές, ο Ρίτσαρντ Σιλντς με 17 πόντους και οι Σάββας Ηλιάδης και Λορέντζο Γουέιντ με 14 πόντους αντίστοιχα. Τζέμι ¶ρνολντ και Κλίφορντ Χάμοντς, ήταν οι καλύτεροι για την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου, καθώς σημείωσαν από 17 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 50-35, 76-50, 95-78

Καβάλα (Πιλαφίδης): Νίκου 2, Αλεξάντερ 23 (1), Στεφανίδης 7 (1), Αγγελόπουλος 2, Χαφ 3 (1), Γουέιντ 14, Ηλιάδης 14, Σιλντς 17 (4), Ραΐτσεβιτς 8, Τσέρανιτς 3, Γκούστας 2

Περιστέρι (Σκουρτόπουλος): Χάμοντς 17 (3), Ντάνιελς 4, Παπανικολόπουλος 8 (1), Μπράμος 11 (1), Μπεμπά, Μάντζαρης Α. 2, Δεληγιάννης 7, Φεϊζόν 12 (1), Τσιάκος, ¶ρνολντ 17.