Σάββατο, 05 Δεκεμβρίου 2009 19:09

A1 Μπάσκετ: Ηλυσιακός - Ολυμπιακός 67-79

Ο Ολυμπιακός κέρδισε 79-67 τον Ηλυσιακό σε ένα ματς που θύμισε… Ορλεάν στο πρώτο ημίχρονο, με τη διαφορά ότι «ξύπνησε» νωρίτερα και είχε ως πρωταγωνιστή τον Μπουρούση.

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε στο πρώτο ημίχρονο στα Ιλίσια όπως ακριβώς και στην Ορλεάνη το βράδυ της Τετάρτης. Υπνωτισμένος, χωρίς συνοχή στην άμυνα και με ελάχιστες καλά οργανωμένα επιθετικά προσπάθειες.

Στο πρώτο τρίλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» νόμιζαν ότι είχαν βρει τον τρόπο να δημιουργήσουν από νωρίς μια σημαντική διαφορά. Περνούσαν συνεχώς τη μπάλα μέσα στη ρακέτα με αποδέκτες τους Μπουρούση και Βούισιτς και αυτοί κατάφεραν να βάλουν τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 3-8 στο 2’. Οι γηπεδούχοι όμως κατάλαβαν γρήγορα το παιχνίδι των αντιπάλων τους και έκλεισαν τους διαδρόμους για την τροφοδότηση των ψηλών.

Οι Πειραιώτες μπλοκαρίστηκαν και στην κυκλοφορία της μπάλας και έτσι υπέπιπταν σε συνεχή λάθη με συνέπεια ο Ηλυσιακός με πρωταγωνιστές τους Χατζή, Κάρτερ και Πέτγουει να προηγηθεί μέχρι και με +9 (23-14, 10:22).

Η αστοχία των παικτών του Παναγιώτη Γιαννάκη δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο τα πράγματα, αφού με 4/10 βολές στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου και 1/6 τρίποντα με τη λήξη του ημιχρόνου, δεν μπορούσαν να ελπίζουν σε πολλά.

Όταν ο Ολυμπιακός απέκτησε περισσότερη ενέργεια και καθαρό μυαλό κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι με σερί 8-0 από το 33-26 του 16:20 σε 33-34 στο 18:42.

Ο Χατζής προσπάθησε και πάλι στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου να κρατήσει τον Ηλυσιακό μπροστά στο σκορ, αλλά τα κατάφερε μέχρι το 22:41 και το 44-41.

Τότε η μπάλα πέρασε σωστά κοντά στο καλάθι στα χέρια του Μπουρούση, ο οποίος… ντύθηκε Κλέιζα στη Γαλλία και με 12 πόντους σε μια περίοδο «καθάρισε» το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό, αφού στο 29:03 οι «ερυθρόλευκοι» είχαν αποσπαστεί πια με διψήφια διαφορά (+12, 46-58) από τους γηπεδούχους.

Ο Ολυμπιακός όμως στο συγκεκριμένο διάστημα δεν ήταν μονοδιάστατος, καθώς πήρε πολλούς πόντους και από αιφνιδιασμούς με προσπάθειες των Παπαλουκά, Μπέβερλι και Τεόντοσιτς αποδίδοντας μάλιστα πολύ ωραίο μπάσκετ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ανέλαβε δράση και στο επιθετικό μέρος του παιχνιδιού ο Μπέβερλι χαρίζοντας και θέαμα με τις ενέργειες του στον αιφνιδιασμό. Η διαφορά έμεινε σταθερά σε διψήφια επίπεδα, ανέβηκε μέχρι και το +20 (56-76, 37’) και έκλεισε στο +12 (67-79) για τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 37-37, 48-58, 67-79

Ηλυσιακός (Κουφός): Κάρτερ 9 (1), Καρύδας 7, Κάμινγκς 8, Παπανικολάου 2, Γαλιώτος, Χατζής 20 (3), Αθανασούλας 2, Σιούτης, Πέτγουει 11, Ιωάννου 4, Κασελάκης 4.

Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Παπαλουκάς 3, Παπανικολάου 3, Μπέβερλι 14, Βούισιτς 11, Τεόντοσιτς, Μπουρούσης 14, Χαλπερίν 19 (3), Μαυροκεφαλίδης, Βασιλόπουλος 2, Γλυνιαδάκης, Σχορτσιανίτης 10.