Τρίτη, 29 Δεκεμβρίου 2009 20:21

Α1 Μπάσκετ: Ολυμπιακός - Περιστέρι 78-70

Ο Ολυμπιακός χαλάρωσε στα τελευταία λεπτά του αγώνα με το Περιστέρι και πιέστηκε περισσότερο από ό,τι χρειαζόταν μέχρι να φθάσει στο 78-70 και να κλείσει με νίκη το 2009.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με πατημένο το γκάζι και τον Γιάννη Μπουρούση να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και τον Τσίλντρες να στέκεται πάρα πολύ καλά ως σούτινγκ γκαρντ. Με πολύ καλή άμυνα και τους δυο τους να σκοράρουν κατΆ αποκλειστικότητα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 12-2 στο 5'10'' και δέχθηκε το πρώτο καλάθι εντός παιδειάς στο 6'17'' από «γκολ»-φάουλ του Τζέιμι ¶ρνολντ.

Η ενέργεια των «ερυθρολεύκων» δεν έμεινε ίδια και στη συνέχεια όμως και έτσι το Περιστέρι πλησίασε αρκετά στο 9:16 (19-16). Ο Μαυροκεφαλίδης με τρίποντο λίγο πριν τη λήξη του δεκαλέπτου ήταν ο πρώτος παίκτης των Πειραιωτών πέρα από τους Μπουρούση και Τσίλντρες που σκόραρε.

Ο Σχορτσιανίτης έδωσε την ώθηση που χρειαζόταν ο Ολυμπιακός και με αυτόν σημείο αναφοράς στην επίθεση, οι Πειραιώτες έτρεξαν σερί 13-0 και έφθασαν στο 32-16 του 15'10''. Ο Μπέβερλι επανήλθε από τον τραυματισμό του και έδωσε πολύτιμες ανάσες στον Τεόντοσιτς.

Μαζί με τον Αμερικάνο πλέι μέικερ επανήλθαν η συγκέντρωση και η ενέργεια στην άμυνα και έτσι πέρα από ατομικές ενέργειες των Χάμοντς και Αρνολντ το Περιστέρι δεν μπορούσε να απειλήσει σοβαρά τον Ολυμπιακό.

Ο ενθουσιασμός που έλειπε από την κερκίδα ήρθε όταν έπειτα από διαμαρτυρία του Παπανικολάου για φάουλ που του καταλογίστηκε, πέντε δεύτερα πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο νεαρός του Ολυμπιακού σηκώθηκε από τα 8 μέτρα και ευστόχησε σε τρίποντο πανηγυρίζοντας πεισμωμένος.

Το ρόλο του πρωταγωνιστή στο τρίτο δεκάλεπτο πήρε ο άποντος μέχρι εκείνο το διάστημα Λίνας Κλέιζα, ο οποίος και πήρε αρκετές προσπάθειες για να έρθει το +21 (58-37) του 25'55''. Τα κενά διαστήματα, όμως που τόσο έχουν κοστίσει στον Ολυμπιακό, έκαναν και πάλι την εμφάνιση τους στα μέσα της τρίτης περιόδου.

Ο Χάμοντς έδωσε γρήγορο ρυθμό στην ομάδα του και εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Ολυμπιακού βοήθησε το Περιστέρι να τρέξει σερί 9-0 για το 58-46 του 29'05''. Όταν, όμως, ακούστηκαν οι πρώτες μουρμούρες από την εξέδρα, ο Κώστας Σλούκας πέτυχε τρίποντο στη λήξη της τελευταίας επίθεσης του Ολυμπιακού και δεν άφησε τη διαφορά να κατέβει σε μονοψήφια επίπεδα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η χαλάρωση ήταν εμφανής σε όλους τους παίκτες και έτσι ο ¶ρνολντ και ο Χάμοντς βρήκαν τις ευκαιρίες για να ροκανίσουν τη διαφορά μέχρι το 73-65 του 36'42''. Ο Μπουρούσης αναγκάστηκε να σηκωθεί ξανά από τον πάγκο για πρώτη φορά μετά τα πρώτα οκτώ λεπτά του αγώνα, αλλά ο Αρνολντ είχε βρει πια καλά το… χέρι του και η ψυχολογία ήταν με το μέρος του. Σκόραρε, συνεργαζόταν άριστα με τον Τσιάκο και έπαιζε καλή άμυνα.

Το σκορ έφθασε στο 75-69 στο 38'12'' με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να σκοράρει εντός παιδειάς. Ένα κλέψιμο, όμως, του Τεόντοσιτς και το κάρφωμα του Μπουρούση στον αιφνιδιασμό έκαναν το 77-69 και έδιωξαν το άγχος για τους «ερυθρόλευκους», με το τελικό 78-70 να αντιμετωπίζεται αρκετά ψυχρά από τους φίλους των Πειραιωτών.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 43-31, 61-48, 78-70

Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Παπανικολάου 5 (1), Μπέβερλι 2, Τσίλντρες 13 (1), Βούισιτς 4, Τεόντοσιτς 3, Μπουρούσης 14, Χαλπερίν 8 (1), Κλέιζα 8, Μαυροκεφαλίδης 7 (1), Βασιλόπουλος, Σλούκας 3 (1), Σχορτσιανίτης 11

Περιστέρι (Σκουρτόπουλος): Χάμοντς 15 (2), Φεζόν 6, Παπανικλόπουλος 5, Μάντζαρης Β. 2, Μπράμος 7 (1), Νέλσον 4, Μάντζαρης Α., Ουίλκινσον 6, Τσιάκος 12 (1), ¶ρνολντ 13