Τρίτη, 29 Δεκεμβρίου 2009 21:10

Α1 Μπάσκετ: ΠΑΟΚ - Πανιώνιος 75-70

Πολύ σημαντική νίκη σημείωσε ο ΠΑΟΚ επί του Πανιωνίου με 75-70 για την 9η αγωνιστική. Ο «δικέφαλος» έπαιξε πολύ καλή άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο, η οποία τον οδήγησε στην επικράτηση.

«Χτυπώντας» έξω από τα 6.25 μ. ο ΠΑΟΚ από την αρχή του αγώνα πήγε το παιχνίδι του στα περιφερειακά σουτ (5/7 τρίποντα) με τον Χρήστο Ταπούτο να έχει αρχίσει τον αγώνα σαν... δαιμονισμένος έχοντας σημειώσει στο 10' ήδη 14 πόντους (1/1δίπ, 4/4τρίπ.). Ο Πανιώνιος απαντούσε παίζοντας κοντά στο καλάθι κυρίως με τον Ζόραν Έρτσεγκ (7π). Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε το Δικέφαλο μπροστά στο σκορ με 24-18.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Πανιώνιος «έτρεξε» ένα σερί 11-0 και προσπέρασε με 24-29 (στο 14') χάρη σε συνεχόμενα τρίποντα των Μπ. Τζ. Έλντερ (5π.) και Γιάννη Καλαμπόκη (5π.). Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έμοιαζαν... κοιμισμένοι, μένοντας χωρίς σκορ για περισσότερο από 4'.

Ο Μπράνκο Μιλισάβλιεβιτς αρχικά, στο 15' «ξεκόλλησε» τον ΠΑΟΚ από τους 24 πόντους, για να ακολουθήσουν 4 πόντοι από τον Χρήστο Ταπούτο και ένα ακόμη τρίποντο του Σέρβου που έκαναν το σκορ 34-29 (σερί 10-0). Σε εκείνο το σημείο ο Ταπούτος είχε πετύχει περισσότερους από τους μισούς πόντους της ομάδας του (18), όντας αλάνθαστος (2/2 δίπ., 4/4τρίπ, 2/2β.). Το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου να προηγείται στο σκορ με 38-35.

Με 3/3 τρίποντα άρχισε τον δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος από Ταϊρίς Ράις και Ζόραν Έρτσεγκ (2) και το σκορ διαμορφώθηκε στο 42-44 (24'). Η φάση του παιχνιδιού συνέβη στο 26', όταν ο Παναγιώτης Καυκής «σέρβιρε» και ο Κένι Γκρέγκορι (8π.) με εντυπωσιακό κάρφωμα ισοφάρισε σε 46-46.

Ο Ταϊρίς Ράις με τρίποντο έφτασε τους 13 πόντους και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 49-51 και στην αμέσως επόμενη φάση ο ίδιος παίκτης με δύο στις δύο βολές ανέβασε τη διαφορά στο +4 (49-53).

Ο ΠΑΟΚ ήταν χαρακτηριστικά άστοχος σε εκείνο το διάστημα του αγώνα, με αποκορύφωμα το χαμένο εξ' επαφής σουτ του Γουέιντ Χέλιγουελ στο 29'. Με τη διαφορά στο +5 (50-55) υπέρ των «κυανέρυθρων», έκλεισε η τρίτη περίοδος της αναμέτρησης.

Ο ΠΑΟΚ ήξερε πως δεν έπρεπε να χάσει την επαφή του στο σκορ και το έκανε πράξη με ένα 5-0 σερί χάρη σε καλάθια των Κένι Γκρέγκορι και Μπράνκο Μιλισάβλιεβιτς (τρίποντο). Το σκορ έγινε 55-55 στο 32' και οι δύο ομάδες ήταν σαν να άρχιζαν από την αρχή.

Ο Τοντόρ Γκετσέφσκι έβαλε στη θέση του οδηγού (59-55) τον «δικέφαλο» με δύο συνεχόμενα καλάθια μέσα από τη ρακέτα, την ίδια ώρα που ο Πανιώνιος έκανε βεβιασμένες επιθέσεις, οι οποίες ήταν φυσικά άστοχες. Με το σερί να έχει φτάσει στο 11-0 (61-55), ο Πανιώνιος έμοιαζε «παγιδευμένος» στην άμυνα ζώνης του Σούλη Μαρκόπουλου.

Ο Δημήτρης Παπανικολάου (11) μείωσε με τρίποντο σε 66-61 στο 36', όμως η ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς έχανε πολύ εύκολα τα ριμπάουντ, δίνοντας πολλές δεύτερες επιθέσεις στους γηπεδούχους. Τα λεπτά κυλούσαν και με το ρολόι να δείχνει το 39ο λεπτό ο ΠΑΟΚ διατηρούσε ένα προβάδισμα 5 πόντων (69-64).

Παρά την τελευταία απέλπιδα προσπάθεια των φιλοξενούμενων να επανέλθουν (73-70 14'' πριν το τέλος), ο «δικέφαλος» έδειξε χαρακτήρα και το τελικό 75-70 «επισφράγισε» την αγωνιστική ανωτερότητα των νικητών. Ο Χρήστος Ταπούτος ήταν με διαφορά ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης σημειώνοντας 24 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 38-35, 50-55, 75-70