Δευτέρα, 18 Αυγούστου 2008 12:10

Αρση Βαρών - Πρώτος στο Β' Γκρουπ ο Νίκος Κουρτίδης

Την πρώτη θέση στο Β' γκρουπ της κατηγορίας των 105 κιλών της άρσης βαρών κατέκτησε ο Νίκος Κουρτίδης, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση. Ο Έλληνας πρωταθλητής έδειξε πολύ δυνατός και σήκωσε 176 κιλά στο αρασέ, 221 στο ζετέ και 397 στο σύνολο.

Την πρώτη θέση στο Β' γκρουπ της κατηγορίας των 105 κιλών της άρσης βαρών κατέκτησε ο Νίκος Κουρτίδης, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έδειξε πολύ δυνατός και σήκωσε 176 κιλά στο αρασέ, 221 στο ζετέ και 397 στο σύνολο.

Πλέον περιμένει τη διεξαγωγή του Α' γκρουπ (14:00 ώρα Ελλάδος), προκειμένου να μάθει τη θέση του στην τελική κατάταξη. Μάλιστα, ο νεαρός πρωταθλητής, έχει ελπίδες για ένα καλό «πλασάρισμα».

Υπενθυμίζεται ότι μετά το σκάνδαλο ντόπινγκ με τους 11 αθλητες/τριες της Εθνικής Ομάδας Αρσης Βαρών οι τρεις Ελληνες αρσιβαρίστες που μετέχουν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου, αγωνίζονται στο Β' Γκρουπ. Ο Νίκος Κουρτίδης είχε δηλώσει 400 κιλά στο σύνολο της κατηγορίας 105κ., και ήταν 15ος μεταξύ 20 συμμετεχόντων.