Κυριακή, 05 Οκτωβρίου 2008 17:12

Μπάσκετ- Νίκη του Ολυμπιακού σε φιλικό επί της Μακάμπι

Σπουδαία νίκη, έστω και σε φιλικό αγώνα, σημείωσε ο Ολυμπιακός επί της Μακάμπι στο Τελ Αβίβ, σε ματς που έγινε προς τιμή του νυν παίκτη των «ερυθρολεύκων» και πρώην της Μακάμπι, Νίκολα Βούιτσιτς.

Σε ένα συγκλονιστικό ματς ο Ολυμπιακός επικράτησε των Ισραηλινών με 80-77 μετά στην παράταση (σκορ κανονικού αγώνα 68-68).

Αξιοσημείωτο, η πρώτη του εμφάνιση του Θοδωρή Παπαλουκά με τη φανέλα των Πειραιωτών, μετά την επιστροφή του από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Πριν την έναρξη του αγώνα ο πρόεδρος της Μακάμπι, Σιμόν Μιζράχι, απένειμε στον εμφανώς συγκινημένο Νίκολα Βούιτσιτς τιμητική πλακέτα για την προσφορά του στην «ομάδα του λαού». Ο Κροάτης σέντερ αποθεώθηκε από τους 10.000 φίλους της Μακάμπι που βρέθηκαν στη «Νόκια Αρίνα».

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 68-62 λίγο πριν τη λήξη, με κρίσιμα καλάθια από τον Βούιτσιτς, όμως στο τέλος «μπλόκαρε» και έδωσε την ευκαιρία στη Μακάμπι να ισοφαρίσει και να πάει το ματς στην παράταση, αφού στην τελευταία επίθεση ο Λιν Γκριρ δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στην παράταση η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη προηγήθηκε 77-70, οι Ισραηλινοί μείωσαν σε 78-77, αλλά ο Τσίλντρες με 2/2 βολές «σφράγισε» τη νίκη των «ερυθρολεύκων».

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 32-32, 50-53, 68-68 (κ.α.), 77-80 (παρ.)

Οι συνθέσεις:

ΜΑΚΑΜΠΙ: Ρόντνεϊ 12, Σαρπ, Αρόγιο 14 (2), Ελιγιάχου 5, Γκριν, Μπερστάιν 3 (1), Σίμονς 5 (1), Ουίλιαμς 11, Κάσπι 5, Χάτζατζ, Μπατίστα 10, Φίσερ 12

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Παπαλουκάς, Πελεκάνος, Τσίλντρες 14 (1), Μπουρούσης 9, Χαλπερίν 6 (1), Γκριρ 8 (1), Βασιλόπουλος, Σχορτσανίτης 12, Ερτσεγκ 11, Τεοντόσιτς 20.

Σήμερα στις 20:15 ο Ολυμπιακός θα δώσει ακόμη ένα φιλικό επί ισραηλινού εδάφους, αυτή τη φορά με αντίπαλο τη Μακάμπι Ρισόν.