Δευτέρα, 31 Οκτωβρίου 2022 17:26

Basket League: MVP της 4ης αγωνιστικής ο Λούντζης

Ο Μιχάλης Λούντζης αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης της 4ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Basket League, κι αυτή είναι η δεύτερη φορά σε αυτό το μικρό διάστημα που MVP αναδεικνύεται γκαρντ του Ολυμπιακού, μετά τον Σλούκα στη νίκη επί του Περιστερίου.

Στο χθεσινό παιχνίδι με το Λαύριο (98-61), με το οποίο έκλεισε η αυλαία της τέταρτης ημέρας του πρωταθλήματος, ο Λούντζης συγκέντρωσε 29 βαθμούς στο ranking, περισσότερους από κάθε άλλο παίκτη στους αγώνες του σαββατοκύριακου.

Ο 24χρονος γκαρντ των «ερυθρόλευκων» μέτρησε 5/6 τρίποντα στα τελευταία έξι λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και σημείωσε  συνολικά 21 πόντους με 1/2 βολές, 1/2 δίποντα, 6/8 τρίποντα.

Επίσης, είχε 5 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, κέρδισε 4 φάουλ κι έκανε 3 κλεψίματα σε ακριβώς 20 λεπτά συμμετοχής.