Τετάρτη, 19 Ιανουαρίου 2022 22:23

Βόλεϊ: Ο Παναθηναϊκός απέκλεισε τον Ολυμπιακό στο Κύπελλο Γυναικών

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ αλλά με μεγάλη ανατροπή νίκησε 3-2 τον Ολυμπιακό στο κλειστό του Ρέντη και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου είναι πια το φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, αφού εξάλειψε την παρουσία του βασικού αντιπάλου του.

Οι «πράσινες» βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ (1-0, 2-1) αλλά με κορυφαίες τις Τζένιφερ Κρος και Εύα Χαντάβα πήραν τη νίκη με 3-2 σετ και μαζί το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού.

«Κλειδί» στη νίκη και στην ανατροπή για τον Παναθηναϊκό η αλλαγή στο τέλος του πρώτου σετ της Χαντάβα με την Κωνσταντίνου και στις αρχές του τετάρτου σετ της Τσιτσιγιάννη αντί της Στεπανένκο. Μεγάλη εμφάνιση και από την Τζένιφερ Κρος που πέτυχε 26 πόντους, έχοντας τα 10 από τα 21 συνολικά μπλοκ της ομάδας της.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος του Παναθηναϊκού μέχρι το 9-5 του τετάρτου σετ, όταν και οι φιλοξενούμενες ανέβασαν την απόδοσή του και τις γηπεδούχες να δυσκολεύονται να τελειώσουν τις επιθέσεις τους απέναντι στο καλά στημένο μπλοκ του Παναθηναϊκού.

Εκπληκτικά όμως ήταν τα περισσότερα από τα σημερινά (νοκ άουτ) παιχνίδια της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, αφού οι τέσσερις από έξι αναμετρήσεις έφτασαν ως το τάι μπρέικ για να κριθούν.

Στο «Απόστολος Κόντος» της Νέας Φιλαδέλφειας και στην τρίτη φετινή αναμέτρηση «Δικεφάλων», η ΑΕΚ πέτυχε και τρίτη νίκη επί του ΠΑΟΚ (3-2), αφήνοντας εκτός συνέχειας τον περυσινό Κυπελλούχο.

Στο κλειστό της Μίκρας ο Άρης υποδέχθηκε τον περσινό φιναλίστ ΑΟ Θήρας, που έφυγε από τη Θεσσαλονίκη με τη νίκη (3-2), ενώ στο χρονικά πρώτο παιχνίδι, στη Βούλα, η Θέτις δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στον Πορφύρα (3-0).

Ο Απολλώνιος, ομάδα της Α2 Γυναικών, δυσκόλεψε αρκετά τη Λαμία, που πάντως πήρε τη νίκη με 3-1, ενώ ο Αίαντας έκαμψε την αντίσταση των Αμαζόνων στον Εύοσμο επικρατώντας με 3-2.