Τρίτη, 11 Ιανουαρίου 2022 20:30

Πόλο: Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες στο Τσάμπιονς Λιγκ υδατοσφαίρισης των Ανδρών, καθώς επιβλήθηκε στο Εθνικό κολυμβητήριο του Πειραιά με 11-7 της σερβικής Ραντνίσκι Κραγκούγιεβατς και έφτασε στους 16 βαθμούς στον πρώτο όμιλο της διοργάνωσης, με πέντε νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα.

Οι «ερυθρόλευκοι», αν και συνάντησαν σθεναρή αντίσταση για τρία οκτάλεπτα από τους Σέρβους, έφτασαν στην νίκη και διατηρούν ακέραιες τις ελπίδες για την κατάληψη μιας εκ των τριών πρώτων θέσεων που οδηγούν στην τελική φάση της κυριότερης ευρωπαΐκής διασυλλογικής διοργάνωσης, που θα γίνει τέλη Ιουνίου στο Βελιγράδι.

Οι Σέρβοι προηγήθηκαν 2-1, αλλά στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το πάνω χέρι με κορυφαίους τους φουνταριστούς Μουρίκη - Κολόμβο και τον Φιλίποβιτς και παρά την αντίσταση που προέβαλαν στις τρεις πρώτες περιόδους οι αντίπαλοι, μεγάλωσαν τη διαφορά στο σκορ.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου πέρασε μπροστά με 6-3 και 7-4 και στην τελευταία περίοδο επέβαλε πλήρως το παιχνίδι της, προηγούμενη με πέντε γκολ διαφορά στα τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη (10-5).