Σάββατο, 18 Δεκεμβρίου 2021 20:10

Η Λάρισα πέρασε από την Πάτρα, δεύτερη ήττα στην «Περιβόλα» για Απόλλωνα

Με τους δύο «νέους» της, Μούντι και Μάριτς, να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο, η Λάρισα νίκησε στην Πάτρα με 82-74 τον Απόλλωνα στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής και σημείωσε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της.

Οι Θεσσαλοί, με τη δεύτερη επιτυχία τους, έχουν ρεκόρ 2-7, ενώ ο Απόλλωνας ηττήθηκε για δεύτερη φορά στην «Περιβόλα» και υποχώρησε στο 4-6.

Με τον Μάριτς να έχει 22 πόντους και 9 ριμπάουντ, τον Μούντι με 13 πόντους και 7 ασίστ και τους Ζάρα (15 πόνοι με 3/4 τρίποντα) και Κρουμπάλι (11 πόντοι, 11 ριμπάουντ) να δίνουν σημαντικές λύσεις, η Λάρισα κατάφερε έλεγξε το ρυθμό και με έλεγχο των ριμπάουντ (45 έναντι 29) «έσβησε» τα πολλά (15) λάθη της.

Για τον Απόλλωνα που σούταρε μόλις 6/28 πίσω από τα 6,75μ. ο Κόουλμαν είχε 17 πόντους και ο Διαμαντάκος 14. Ωστόσο έμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό οι Τσαλμπούρης (10π. με 3/10 σουτ) και Δίπλαρος (9π. με 0/7 τρίποντα και 7 ασίστ), που είχαν μαζί 5/22 σουτ.

Μετά το 33-35 του ημιχρόνου η Λάρισα έτρεξε γρήγορο σερί 7-0 που την έφερε για πρώτη φορά να προηγείται με 9 πόντους (33-42) ενώ ο Γκριν με τρίποντο διαμόρφωσε το 37-47 για την πρώτη διψήφια διαφορά των φιλοξενούμενων.

Οι γηπεδούχοι όμως με τον Κόουλμαν και τον Δίπλαρο ροκάνισαν τη διαφορά μειώνοντας σε 50-51 λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου (50-53).

Δύο λεπτά πριν από το τέλος ο Μούντι με βολές έκανε το σκορ 66-78, με τη Λάρισα να ξεφεύγει για πρώτη φορά με +12, διαφορά η οποία αποδείχθηκε ασφαλείας μέχρι και τη λήξη.