Τετάρτη, 15 Δεκεμβρίου 2021 17:16

Super League 2: Πρώτη η Ξάνθη, διεύρυνε τη διαφορά ο Λεβαδειακός

Αλλαγή στην κορυφή του Α΄ ομίλου έφερε η 8η αγωνιστική της Super League 2, καθώς η Ξάνθη, με γκολ που σημείωσε ο Γκινσάρι μόλις στο 2ο λεπτό νίκησε (1-0) στη Θεσσαλονίκη τον ΠΑΟΚ Β΄και πέρασε στην πρώτη θέση, μετά την ισοπαλία της Βέροιας με τον Ολυμπιακό Β΄ στο Ρέντη.

Αλλαγή στην κορυφή του Α΄ ομίλου έφερε η 8η αγωνιστική της Super League 2, καθώς η Ξάνθη, με γκολ που σημείωσε ο Γκινσάρι μόλις στο 2ο λεπτό νίκησε (1-0) στη Θεσσαλονίκη τον ΠΑΟΚ Β΄ και πέρασε στην πρώτη θέση, μετά την ισοπαλία της Βέροιας με τον Ολυμπιακό Β΄ στο Ρέντη.

Μάλιστα, η «βασίλισσα του βορρά» κινδύνεψε με την πρώτη φετινή ήττα της καθώς οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με τον Βοΐλη στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, αλλά ο Φοφανά στο 90΄ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Πέμπτη συνεχή νίκη στο Β΄ όμιλο της Super League 2 σημείωσε ο Λεβαδειακός, επικρατώντας 1-0 στην Κρήτη του Ηροδότου με γκολ του Νίλι στο 44΄.

Οι Βοιωτοί όχι μόνο διατηρήθηκαν αήττητοι στην κορυφή, αλλά αύξησαν σε τρεις βαθμούς τη διαφορά από την ΑΕΚ, η οποία υποχρεώθηκε σε «λευκή» ισοπαλία από την ουραγό Ζάκυνθο, με τους Επτανήσιους να κατακτούν τον πρώτο βαθμό τους στο πρωτάθλημα.