Κυριακή, 12 Δεκεμβρίου 2021 14:24

Πόλο: Αποκλεισμός για ΝΟΒ, στον Ολυμπιακό το ντέρμπι

Ο Ν.Ο. Βουλιαγμένης ηττήθηκε στο τρίτο και καθοριστικό παιχνίδι του ομίλου ΤΟΥ, στη Βουδαπέστη με 12-11 από την Ουραλότσκα και αποκλείστηκε από τη συνέχεια τηςς Ευρωλίγκας.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 11-9 με τέρμα της Ριντζ 4:51 από τη λήξη, αλλά στη συνέχεια σίγησε. Η Μπερσνέβα μείωσε, η Πόποβα ισοφάρισε και η Πανφίλοβα στα 38 δευτερόλεπτα από τη λήξη, έδωσε τη νίκη-πρόκριση στην ομάδα της.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 9-5 του Εθνικού στο ντέρμπι του δικού τους ομίλου, στο Παπαστράτειο. Και οι δυο ομάδες είχαν εξασφαλίσει τη πρόκριση στην οκτάδα, ενώ ο πρωταθλητής Ευρώπης κατέλαβε την πρώτη θέση του ομίλου με 9 βαθμούς και ο Εθνικός τη δεύτερη με έξι.

Κορυφαία του αγώνα αναδείχθηκε η Ελευθερία Πλευρίτου, που σημείωσε τέσσερα τέρματα (τα τρία πρώτα και το τελευταίο χρονικά).

Στο ημίχρονο οι ομάδες ήταν ισόπαλες 4-4, αλλά ο Ολυμπιακός πήρε καθαρό προβάδισμα στην τρίτη περίοδο που προηγήθηκε 8-5, με δυο γκολ της Σλίκινγκ και δυο της Ελευθεριάδου.