Σάββατο, 11 Δεκεμβρίου 2021 22:10

Κόλλησαν στο νερό ΑΕΚ και Αστέρας Τρίπολης

Ισόπαλο χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το ντέρμπι του Σαββάτου για τη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με τον Αστέρα Τρίπολης και την ΑΕΚ να μένουν στο 0-0 στο «Θ. Κολοκοτρώνης».

Σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων δυσκολεύτηκαν να παίξουν ποιοτικό ποδόσφαιρο, αλλά το παιχνίδι ήταν πολύ καλό και είχε φάσεις.

Στο 12΄ ο διαιτητής Καραντώνης καταλόγισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σιμόες στον Βαλιέντε, αλλά πήρε την απόφαση πίσω με τη χρήση του VAR καθώς ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ βρήκε την μπάλα.

Η καλύτερη στιγμή στο πρώτο ημίχρονο καταγράφηκε στο 25ο λεπτό και ήταν για τους Αρκάδες, όταν ύστερα από εκτέλεση κόρνερ ο προωθημένος Χριστόπουλος «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι.

Από την πλευρά της, η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη έχασε τη σημαντικότερη ευκαιρία της στο 31΄, με τον Άμραμπατ να φεύγει στην πλάτη της άμυνας και να προσπαθεί να περάσει τον Τσιφτσή, αλλά ο τερματοφύλακας των Αρκάδων μπλόκαρε.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι κύλησε στο ίδιο μοτίβο περίπου ως το 75ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή.

Στο 68΄ ο Άλβαρες με σουτ εκτός περιοχής υποχρέωσε  τον Τσιντώτα να αποκρούσει σε κόρνερ με εξαιρετική επέμβαση, ενώ στο 71΄ ο Αραούχο έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ, με το 0-0 να μένει ως το τέλος, αφού το γκολ του Τζαβέλλα στο 86΄ σημειώθηκε από αντικανονική θέση.

Η ΑΕΚ μείωσε τη διαφορά από τον Ολυμπιακό στους 5 βαθμούς και περιμένει το αποτέλεσμα των «ερυθρόλευκων» στο αυριανό ντέρμπι με τον Άρη.