Δευτέρα, 06 Δεκεμβρίου 2021 00:11

Σε τροχιά Ευρώπης η Βαλένθια

Η Βαλένθια βρέθηκε από νωρίς να χάνει στο «Μπαλαΐδος» απέναντι στη γηπεδούχο Θέλτα, αλλά πήρε τη νίκη με 2-1, που ήταν η δεύτερη συνεχής, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της LaLiga.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 11΄ με τον Άσπας, αλλά οκτώ λεπτά αργότερα ο Ντούρο ισοφάρισε, για να ολοκληρώσει την ανατροπή στο 53΄ ο Γκόμες, κρατώντας τη Βαλένθια κοντά στις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκή έξοδο.

Νωρίτερα, η Έλτσε νίκησε 2-1 την Κάντιθ στο ντέρμπι της «ουράς». Οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με τα γκολ των Τσάβες (13΄ πεν.), Μορέντε (75΄) και Ζοσάν (90΄+) και απομακρύνθηκαν από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 90ό λεπτό με τον Φερνάντες.

Η Ράγιο Βαγιεκάνο συνέχισε να εντυπωσιάζει τη φετινή σεζόν και πρόσθεσε μια ακόμη νίκη στο ενεργητικό της, επικρατώντας της Εσπανιόλ με 1-0 και παραμένοντας στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας. Το ματς κρίθηκε με το αυτογκόλ του Καμπρέρα στο 55ο λεπτό.