Δευτέρα, 15 Νοεμβρίου 2021 23:48

Ήττα για Τσιτσιπά στην πρεμιέρα των ATP Finals

Με το... αριστερό ξεκίνησε ο Στέφανος Τσιτσιπάς τις υποχρεώσεις του στους ATP Finals. Ο Έλληνας πρωταθλητής, που όπως φαίνεται διανύει περίοδο ντεφορμαρίσματος, ηττήθηκε με 0-2 από τον Αντρέι Ρούμπλεφ στο πλαίσιο του «Πράσινου Ομίλου» (4-6, 4-6).

Ο Τσιτσιπάς περιήλθε σε δύσκολη θέση από το ξεκίνημα της διοργάνωσης που φιλοξενείται στο Τορίνο, σε αντίθεση με τον Ρούμπλεφ που «έπιασε» τον Τζόκοβιτς, ο οποίος νωρίτερα είχε νικήσει με το ίδιο σκορ τον Κάσπερ Ρούουντ.

Ταυτόχρονα, ο Έλληνας τενίστας έχασε για τέταρτη φορά στους τελευταίους πέντε αγώνες του κι αυτό μόνο προβληματισμό θα πρέπει να του προκαλέσει.

Η ήττα από τον Ρώσο, που βρίσκεται μια θέση πίσω από τον Τσιτσιπά στην παγκόσμια κατάταξη (5ος), ήρθε ύστερα από αγώνα μίας ώρας και 32 λεπτών.

Ο Ρούμπλεφ είχε εξαιρετικό σερβίς και δεν χρειάστηκε πάνω από ένα break σε κάθε σετ για να φτάσει στη νίκη, αφού ο αντίπαλός του δεν κατάφερε να φτάσει ούτε μια φορά σε break point.