Τρίτη, 26 Οκτωβρίου 2021 23:52

Μόνη στην κορυφή η Μίλαν

Η Μίλαν δυσκολεύτηκε απέναντι στην Τορίνο αλλά εν τέλει έφτασε στην έκτη συνεχή νίκη στο πρωτάθλημα και αποσπάστηκε από τη Νάπολι (με παιχνίδι περισσότερο) τρεις βαθμούς στην κορυφή της Serie A.

Το γκολ του Ολιβιέ Ζιρού στο 14΄ έκρινε το παιχνίδι στο Μιλάνο, με την «γκρανάτα» να γνωρίζει την πέμτπη φετινή ήττα στο πρωτάθλημα.

Η Σαλερνιτάνα, που πριν την έναρξη της 10ης αγωνιστικής ήταν ουραγός, εκμεταλλεύτηκε την αποβολή του Αμπάντου στο 67΄ και με ανατροπή πήρε το «διπλό» στο «Πιερλουΐτζι Πέντσο» απέναντι στη Βενέτσια με 2-1.

Στο «Αλμπέρτο Πίκο», η Τζέονα, με το πέναλτι του Κρισίτο πέντε λεπτά πριν από το 90΄ «έκλεψε» το βαθμό από την Σπέτσια, αλλά παραμένει στα χαμηλά.

Ο Αντρέα Σκιαβόνε πέρασε αλλαγή για τη Σαλερνιτάνα στο 66΄ και στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων έκρινε την αναμέτρηση με τη Βενέτσια, χαρίζοντας στην ομάδα του τη (δεύτερη) νίκη της, χάρη στην οποία έφυγε από την τελευταία θέση.