Παρασκευή, 01 Οκτωβρίου 2021 00:05

Κράτησαν οι έδρες στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας

Με νίκες των γηπεδούχων και στους τέσσερις αγώνες της Πέμπτης (30/9) ξεκίνησε η κανονική περίοδος της φετινής Ευρωλίγκας.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ Γιάννη Σφαιρόπουλου βρέθηκε στην «κόλαση» στο 38΄ του αγώνα με την Μπάγερν Μονάχου, όταν ο Ουόλντεν ευστόχησε από τα 6,75μ. για το 67-68, αλλά ο Ουίλμπεκιν (28π.) διατήρησε την ψυχραιμία του από τη γραμμή των βολών, διαμορφώνοντας στα 29΄΄ πριν τη λήξη το τελικό 69-68.

Στο Μιλάνο η Αρμάνι νίκησε με 84-74 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που εκτός από το παιχνίδι έχασε με τραυματισμό (στο αριστερό πόδι) τον Μιλουτίνοφ μόλις 2ο λεπτό.

Στη Μαδρίτη, η άμυνα της Ρεάλ εξουδετέρωσε την πρωταθλήτρια Ευρώπης Αναντολού Εφές, με τη «βασίλισσα» να επικρατεί με 82-69, πιο εύκολα απ΄ ό,τι δείχνει το τελικό σκορ.

Κορυφαίοι των νικητών οι Ερτέλ (15π.), Γιαμπουσελέ (15π.) και Ταβάρες (13π., 12ρ.), ενώ από την Αναντολού ξεχώρισε ο Λάρκιν με 21 πόντους.