Παρασκευή, 30 Ιουλίου 2021 19:13

Ολυμπιακοί 2020-Βόλεϊ: Η Γαλλία ύψωσε «απαγορευτικό» στους Ρώσους

Η Γαλλία θύμισε σε πολλά σημεία του αγώνα απέναντι στη Ρωσία τον καλό εαυτό της κι αυτό της επέτρεψε να πάρει μια μεγάλη νίκη απέναντι στην ομάδα του Σαμελβούο με 3-1 (25-21, 20-25, 25-17, 25-20), στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής (Β΄ όμιλος) του Ολυμπιακού τουρνουά Ανδρών.

Ταυτόχρονα, υποχρέωσε τους Ρώσους στην πρώτη ήττα τους στη διοργάνωση, ανακόπτοντας το σερί που είχαν δημιουργήσει με τις νίκες τους επί των Αργεντινής, ΗΠΑ και Βραζιλίας.

Για τους «μπλε», από την άλλη πλευρά, ο αγώνας ήταν do or die μετά την αναπάντεχη ήττα από την Αργεντινή (2-3) και το 0-3 της πρεμιέρας απέναντι στις Ηνωμένες Πολιτείες.

Οι παίκτες του Λοράν Τιλί μπήκαν αποφασισμένοι στην «Αριάκε Αρένα» και οι Ρώσοι το κατάλαβαν καλά, χάνοντας το πρώτο σετ με 25-21. Επανάκαμψαν στο δεύτερο και ισοφάρισαν (25-20), αλλά αυτή ήταν η τελευταία «αναλαμπή» τους στο παιχνίδι...

Οι Γάλλοι είχαν σε εξαιρετική ημέρα τους επιθετικούς τους, αφού οι Ζαν Πατρί (20π.), Έρβιν Ν΄Γκαπέ (18π.) και Τρεβόρ Κλεβενό (17π.) πήραν μόνοι τους περισσότερους από τους πόντους δύο σετ (55).

Ταυτόχρονα, η Γαλλία κράτησε σε πολύ χαμηλά ποσοστά τα «όπλα» της Ρωσίας (Μιχάιλοφ 15π. με 10/27 επιθέσεις, Βολκόφ 10 με 7/22, Κλιούκα 11 με 10/21) και κάπως έτσι η νίκη ήταν το λογικό αποτέλεσμα κι όχι η έκπληξη.