Τετάρτη, 28 Ιουλίου 2021 11:50

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Πρώτη ήττα για ΗΠΑ στο γυναικείο πόλο μετά το 2008

Η Ουγγαρία υποχρέωσε τις Ηνωμένες Πολιτείες στην πρώτη ήττα σε Ολυμπιακό τουρνουά πόλο Γυναικών μετά τον τελικό του Πεκίνου το 2008.

ι Μαγυάρες έκαναν τη μεγάλη έκπληξη στο παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής του Β΄ ομίλου στο Τόκιο, επικρατώντας 10-9 των Αμερικανίδων και μάλιστα με ανατροπή.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Ανταμ Κρικοριάν προηγήθηκε 8-6 στην τρίτη περίοδο, όμως η Ουγγαρία επέστρεψε και πήρε τη νίκη.

Η Ρεμπέκα Παρκς νίκησε από θέση φουνταριστού την Άσλεϊ Τζόνσον (θα είναι συμπαίκτριες τη νέα περίοδο στον Εθνικό) και σημείωσε το νικητήριο γκολ, 45 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.