Τρίτη, 06 Ιουλίου 2021 09:53

Νεϊμάρ: «Θέλω την Αργεντινή στον τελικό»

Η Βραζιλία με τη νίκη επί του Περού (1-0), που «φωνάζει» δικαιολογημένα για την φάση του 22ου λεπτού (χέρι του Τιάγκο Σίλβα στη μεγάλη περιοχή χωρίς να δοθεί παράβαση), προκρίθηκε στον τελικό του Copa America, με το μεγάλο της «αστέρι», τον Νεϊμάρ, να εκφράζει δημόσια την επιθυμία του για το ποια ομάδα θέλει αντίπαλο στον καταληκτικό αγώνα της 11ης Ιουλίου.

«Θέλω να παίξω κόντρα στην Αργεντινή στον τελικό. Έχω φίλους εκεί, αλλά στον τελικό η Βραζιλία θα νικήσει» ανέφερε χαρακτηριστικά ο σταρ της Παρί Σεν Ζερμέν, ο οποίος στάθηκε και στον σκόρερ του γκολ της «σελεσάο» στον ημιτελικό με το Περού:

«Ο Πακέτα είναι θαυμάσιος παίκτης και βελτιώνεται από αγώνα σε αγώνα με την Εθνική. Προέρχεται από καλή σεζόν με την ομάδα του και έχει δείξει ότι μπορεί να είναι πολύ σημαντικός παίκτης για εμάς. Είμαι χαρούμενος με την εμφάνισή του, του αξίζουν συγχαρητήρια. Είναι πάντα καλό να συναντάς καλούς παίκτες στην Εθνική ομάδα.»

Για παράπονα του Περού σχετικά με τη διαιτησία σχολίασε: «Ο διαιτητής δεν μπορεί να κάνει αυτό που έκανε ο συγκεκριμένος. Είναι έλλειψη σεβασμού για όλους τους παίκτες ο τρόπος που μιλούσε, που κοίταζε και αυτά που τους έλεγε.

Από το πρώτο λεπτό πήγα να του μιλήσω και ήταν αλαζόνας. Μπορεί να κάνει λάθη, είναι μέρος του ματς, αλλά η αλαζονεία που είχε στο παιχνίδι ήταν μεγάλη. Για μένα, δεν μπορεί να διευθύνει αγώνα ημιτελικού Copa America.»