Δευτέρα, 21 Ιουνίου 2021 00:22

Η Ράγιο Βαγιεκάνο επέστρεψε στην Primera Division

Η La Liga υποδέχθηκε τη Ράγιο Βαγιεκάνο, που επέστρεψε στα «σαλόνια» της Primera Division ύστερα από δύο χρόνια, νικώντας με 2-0 στην έδρα της Τζιρόνα, στον αγώνα-ρεβάνς του τελικού των πλέι οφ κι ανατρέποντας το σκορ της εντός έδρας ήττας τους (1-2) στην πρώτη συνάντηση.

Η ομάδα της Μαδρίτης, που θα ακολουθήσει τις Εσπανιόλ και Μαγιόρκα στην κορυφαία επαγγελματική κατηγορία της ιβηρικής χώρας, προηγήθηκε στο 7ο λεπτό με «λόμπα» του Άλβαρο Γκαρθία.

Ο ίδιος έμελλε να αναδειχθεί σε πρόσωπο του αγώνα, όταν τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου γύρισε στον Όσκαρ Τρέχο που διπλασίασε, διαμορφώνοντας ταυτόχρονα το τελικό σκορ.

Στο 56ο λεπτό ο Βελάσκεθ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και η Ράγιο Βαγιεκάνο έμεινε με δέκα παίκτες, όμως οργανώθηκε σωστά και παρά την πίεση της Τζιρόνα κατάφερε να διατηρήσει ανέπαφη την εστία της και να πανηγυρίσει μια μεγάλη άνοδο.