Τρίτη, 15 Ιουνίου 2021 08:12

Ισοπαλία για Αργεντινή και Χιλή στο Copa America

Η Αργεντινή αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Χιλή, στην πρεμιέρα των δύο συγκροτημάτων για το Copa America.

Πριν την έναρξη η CONMEBOL (ομοσπονδία ποδοσφαίρου της Λατινικής Αμερικής) με ένα τελετουργικό τίμησε τον Ντιέγκο Μαραντόνα για την προσφορά του στο ποδόσφαιρο.

Στο 33ο λεπτό ο Μέσι με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο 54΄ ο Βιδάλ κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του από τον Ταλιαφίκο.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος, ο Μαρτίνες απέκρουσε κι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, για να έρθει στην επαναφορά της με κεφαλιά ο Βάργκας και να ισοφαρίσει.

Σε άλλο εναρκτήριο για τους δύο αντίπαλους παιχνίδι, η Παραγουάη νίκησε 3-1 τη Βολιβία, με ανατροπή μάλιστα.

Οι Βολιβιανοί προηγήθηκαν με το πέναλτι του Έργουιν Σαβέντρα στο 10΄, όμως στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Χάουμε Κουέγιαρ.

Η Παραγουάη το εκμεταλλεύτηκε και κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο σκοράροντας τρεις φορές, με τους Αλεχάντρο Ρομέρο (62΄) και Άνχελ Ρομέρο (65΄, 80΄).