Δευτέρα, 10 Μαΐου 2021 00:12

Η Άρσεναλ έριξε κατηγορία τη Γουέστ Μπρομ

Μπορεί να ήταν βαθμολογικά αδιάφορη, όμως ως γνωστό στην Αγγλία κάθε αγώνας αντιμετωπίζεται ως... τελικός Champions League.

Η Άρσεναλ νίκησε στο «Εμιρέιτς» με 3-1 τη Γουέστ Μπρομ και την «καταδίκασε» και μαθηματικά πλέον να αγωνίζεται στην Championship από τη νέα αγωνιστική περίοδο, παρέα με τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα όχι μόνο δεν χαρίστηκε στο συγκρότημα του Σαμ Αλαρντάις, αλλά προηγήθηκε στο ημίχρονο 2-0 με τους Σμιθ-Ρόου και Πεπέ.

Η μείωση του σκορ από τους Ματέους Περέιρα στο 67ο λεπτό έδωσε κάποιες ελπίδες στους φιλοξενούμενους, τις οποίος έσβησε ο Γουίλιαν στο 90΄, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Αναλυτικά:

• Γουλβς-Μπράιτον 2-1 (76΄ Τραορέ, 90΄ Γκιμπς-Γουάιτ - 13΄ Ντανκ)
  • Άστον Βίλα-Μάντσεστερ Γ. 1-3 (24΄ Τραορέ - 52΄πεν. Φερνάντες, 56΄ Γκρίνγουντ, 87΄ Καβάνι)
  • Γουέστ Χαμ-Έβερτον 0-1 (24΄ Κάλβερτ-Λιούιν)
  • Άρσεναλ-Γουέστ Μπρομ 3-1 (29΄ Σμιθ-Ρόου, 35΄ Πεπέ, 90΄ Γουίλιαν - 67΄ Περέιρα)