Κυριακή, 09 Μαΐου 2021 17:22

Αγκαλιά με τη δεύτερη θέση ο ΠΑΟΚ, 2-0 τον Άρη

Ο ΠΑΟΚ εξασφάλισε, ουσιαστικά, τη δεύτερη θέση της Super League μετά τη σημερινή νίκη επί του Άρη με 2-0 στην Τούμπα, καθώς απόκτησε προβάδισμα πέντε βαθμών από τους «κίτρινους», δυο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση των πλέι-οφ.

Η πρώτη καλή φάση στον αγώνα έγινε στο 28΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια που έδιωξε σε κόρνερ ο Κουέστα. Στo 32΄ o Αρης απάντησε στις ευκαιρίες, όταν ο Γκαρσία μπήκε από αριστερά στην περιοχή, όμως το σουτ κόντραρε κι έφυγε κόρνερ, σε ένα άνευρο πρώτο ημίχρονο, χωρίς φάσεις κι ευκαιρίες.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο ΠΑΟΚ μπήκε επιθετικότερος και στο 46΄ ο Σφιντέρσκι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει μια φάση στα καρέ του Κουέστα. Στο 50΄ ο Γκάμα σούταρε προς την εστία του Πασχαλάκη, με τον τελευταίο να αποκρούει σταθερά.

Στο 67΄ ο Κρμέντσικ κέρδισε πέναλτι από πάτημα του Σάσα που δόθηκε με τη χρήση του VAR κι αξιοποίησε ένα λεπτό αργότερα ο Σβαμπ. Ο Άρης πλησίασε στην ισοφάριση στο 80΄, αλλά το ωραίο σουτ του Μάνου εξουδετέρωσε σωτήρια ο Πασχαλάκης. Στην αντεπίθεση ο ΠΑΟΚ πλησίασε στο δεύτερο γκολ, αλλά το ωραίο σουτ του Κρμέντσικ έδιωξε την τελευταία στιγμή ο Κουέστα.

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε πρόβλημα να κρατήσει το νικηφόρο αποτέλεσμα και να το εδραιώσει στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με ένα δεύτερο γκολ που σημείωσε ο Ζίφκοβιτς με ιδανικό τελείωμα από ασίστ του Μιχάι.