Τετάρτη, 05 Μαΐου 2021 21:27

BCL: Θρίαμβος της Σαραγόσα επί της «οικοδέσποινας» του Finaλ -8, Νίζνι Νόβγκοροντ

Η Σαραγόσα χάλασε... το πάρτι της «οικοδέσποινας» του Final -8 του BCL, Νίζνι Νόβγκοροντ, την οποία νίκησε με 86-78 στον πρώτο χρονικά προημιτελικό της διοργάνωσης.

Oι Ισπανοί πάτησαν... γκάζι στην 3η περίοδο, όταν με επιμέρους σκορ 16-25 μετέτρεψαν το 42-41 υπέρ των Ρώσων στο ημίχρονο σε 58-66 στο 30ο λεπτό, διαφορά που δεν μπόρεσε ποτέ να καλύψει η Νίζνι στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η ισπανική ομάδα έκανε το 3Χ3 στις αναμετρήσεις της με τους Ρώσους στην τρέχουσα σεζόν, καθώς οι Ίβηρες είχαν επικρατήσει στην κανονική περίοδο εντός έδρας με 78-75 κι εκτός με 98-92.

Στον ημιτελικό, η Σαραγόσα θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού της Χάποελ Χολόν με την κάτοχο του τίτλου, Μπούργκος.

Ο Ντίλαν Ένις σημείωσε 26 πόντους με 4/7 τρίποντα για τη Σαραγόσα, 17 πρόσθεσε ο Έλιας Χάρις, 15 ο Τζέικομπ Ουίλι και 12 ο Νίκολας Μπρουσίνο.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο έμπειρος Ρώσος διεθνής Αντρέι Βορόντσεβιτς με 17 πόντους, 15 πόντους είχε συνεισφορά ο Σεργκέι Τορόποφ, ενώ 12 πόντους πέτυχε ο Εβγκένι Μπαμπούριν.