Κυριακή, 18 Απριλίου 2021 16:11

Απίστευτη ανατροπή η Παρί με... υπογραφή Ικάρντι

Μία τεράστια με βάση την εξέλιξη του αγώνα νίκη πέτυχε η Παρί Σεν Ζερμέν στο «Παρκ ντε Πρενς» επί της Σεντ Ετιέν με 3-2 και πέντε αγωνιστικές πριν από το φινάλε της Ligue 1 (33η) μείωσε στο -1 από την πρωτοπόρο, Λιλ.

Αν και ο Κιλιάν Εμπαπέ ήταν αυτός που με τα δύο γκολ που σημείωσε στο δεύτερο μέρος ανέτρεψε προς στιγμή το εις βάρος της ομάδας του 0-1, ο άνθρωπος που «σημάδεψε» την αναμέτρηση ήταν ο Μάουρο Ικάρντι.

Ο Αργεντινός στράικερ πέρασε αλλαγή στο 68΄ και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε το «τρίποντο» στους «πρωτευουσιάνους» και, πλέον, το πρωτάθλημα στη Γαλλία έχει πάρει «φωτιά».

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με τον Μπουάνγκα στο 78ο λεπτό, αλλά στη συνέχεια ο Κιλιάν Εμπαπέ με δύο γκολ (79', 87' πεν.) έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους.

Και πάλι η Σεντ Ετιέν, όμως, είχε την απάντηση και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε σε 2-2 με τον Χαμουμά. Την τελευταία λέξη στον αγώνα είπε ο Ικάρντι, τρία λεπτά μετά, καθώς λίγο πριν το τελικό σφύριγμα ο χαρισματικός σκόρερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κι έφερε την Παρί στο -1 από την πρωτοπόρο της βαθμολογίας, Λιλ.