Πέμπτη, 08 Απριλίου 2021 22:19

Euroleague: «Κλείδωσε» την 2η θέση η ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Ένα δεκάλεπτο στο οποίο «πάτησε γκάζι» ήταν αρκετό για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να φτάσει σε άνετη νίκη επί της Βιλερμπάν με 88-70 και να «κλειδώσει» την δεύτερη θέση της κανονικής περιόδου στην Euroleague.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδηι θα ολοκληρώσει την πρώτη φάση της διοργάνωσης απέναντι στον Παναθηναϊκό την προσεχή Τετάρτη (14/04), στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 25ης ημέρας της διοργάνωσης.

Η ΤΣΣΚΑ «καθάρισε» τον αγώνα στηυν τελευταία περίοδο, όπου «έτρεξε» επιμέρους σκορ 30-10, φτάνοντας άνετα στο τελικό 88-70 και στην 5η σερί νίκη της. Για τους Γάλλους ήταν η 4η σερί ήττα, με την οποία υποχώρησαν στο 13-21 και στην 15η θέση της κατάταξης.

Κορυφαίος σκόρερ των Ρώσων ήταν ο Ίφε Λούντμπεργκ με 23 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Μάικλ Έρικ με 21. Από τη Βιλερμπάν ξεχώρισε ο Γκερσόν Γιαμπουσελέ με 23 πόντους.