Σάββατο, 30 Ιανουαρίου 2021 21:04

Βόλεϊ: Πρώτα «τρίποντα» για Μίλωνα και Φίλιππο

Παίζοντας απλό αλλά τακτικό βόλεϊ, με σταθερά καλή υποδοχή και αποτελεσματική κόντρα ο Μίλωνας νίκησε τον ΟΦΗ με 3-0 σετ και σημείωσε την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Volley League.

Ταυτόχρονα, ήταν και η πρώτη νίκη στην κατηγορία ύστερα από 8 χρόνια και συγκεκριμένα μετά τις 23 Φεβρουαρίου 2013, όταν είχε επιβληθεί τότε με 3-1 του Ηρακλή στη Νέα Σμύρνη.

Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα είχε το προβάδισμα, έκανε λιγότερα λάθη στα κρίσιμα σημεία και πήρε το τρίποντο με πρώτους σκόρερ τους Χαντ, Χανδρινό που σημείωσαν από 12 πόντους. Πολύ καλός και ο Μαζιάρζ που σημείωσε 11 πόντους.

Ο ΟΦΗ, παρότι είχε υποδοχή σε μπλοκ και σερβίς δεν είχε ποιότητα στην υποδοχή και σε σχέση με τους γηπεδούχους έκανε εύκολα το λάθος στα κρίσιμα σημεία.

Με τον Κώστα Προύσαλη να μοιράζει άριστα το παιχνίδι σε όλους τους συμπαίκτες του ο Φίλιππος Βέροιας εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες του Α.Ο.Π. Κηφισιάς και νίκησε με 3-0 σετ σε αγώνα επίσης για την 6η ημέρα της Volley League.

Eίναι η δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη του Φιλίππου και το πρώτο τρίποντο στην ιστορία της κατηγορίας. Εξιαρετική εμφάνιση έκαναν οι Μπίσετ που αγωνίστηκε ακραίος, Γάτσης αλλά και το λίμπερο Αντώνης Μπουράκης.

Αντίθετα, η Κηφισιά πλήρωσε ακριβά το φόρο της καραντίνας και από την ομάδα απουσιάσαν οι Αχιλλέας Μπάσης, o Φροίξος Κωτσάκης, ο Θανάσης Ζαρωτιάδης και ο Νίκος Μελλές.

Βασικός κεντρικός στη θέση του Μπάση αγωνίστηκε ο Αντώνης Σπηλιώτης. Πιθανότατα ο Δημήτρης Νικολάκης πάσαρε για τελευταία φορά μετά 17 χρόνια συνεχούς παρουσίας, καθώς αναμένεται να πάρει μεταγραφή στον Ολυμπιακό, ενώ ο Νίκος Ζουπάνη ήταν απελπιστικά μόνος στην επίθεση.