Πέμπτη, 28 Ιανουαρίου 2021 23:03

Ευρωλίγκα: Μία απ΄ τα ίδια ο Ολυμπιακός...

Ακόμη μια ήττα στο καλάθι γνώρισε ο Ολυμπιακός στη φετινή Ευρωλίγκα, με την Μπαρτσελόνα να παίρνει ρεβάνς για το «διπλό» της πειραϊκής ομάδας στη Βαρκελώνη, στον πρώτο γύρο.

Στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής οι Καταλανοί πέρασαν με 76-74 από το ΣΕΦ απέναντι στους «ερυθρόλευκους», που έχουν πια αρνητικό πρόσημο (11 νίκες - 12 ήττες), ενώ οι «μπλαουγκράνα» (17-6) έμειναν πάλι μόνοι στην κορυφή.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, αλλά Μάρτιν και Σλούκας αστόχησαν κάτω από το καλάθι των Ισπανών.

Παρά τις σοβαρές απουσίες του, αφού Βεζένκοφ και Παπανικολάου δεν ήταν διαθέσιμοι, παρά τις επίσης άδοξες ήττες σε Κάουνας και Μιλάνο, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, που αποβλήθηκε στο τέλος με δυο τεχνικές ποινές για διαμαρτυρία, τα έδωσαν όλα απέναντι σε έναν υπερπλήρη αντίπαλο και σε ένα παιχνίδι με δραματικό φινάλε.

Ο Ολυμπιακός, που ακόμη «χτίζεται» σε επίπεδο αγωνιστικής συνέπειας, πλήρωσε το 1/12 τρίποντο στο πρώτο ημίχρονο, όπως και το ότι δεν εκμεταλλεύθηκε τα εννέα επιθετικά ριμπάουντ, ενώ τα «φθηνά» λάθη τον πλήγωσαν σε άλλον ένα αγώνα.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω με 30-40 στο ημίχρονο, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο με σούπερ άμυνα έτρεξαν επιμέρους σκορ 23-10 και προσπέρασαν την Μπαρτσελόνα, για να κριθεί τελικά το παιχνίδι σε ένα σουτ, αφού προηγουμένως πήγε πόντο-πόντο.

Σλούκας και Χίγκινς με τρίποντα έφεραν το σκορ στο 70-70 στο 38΄, ο Σπανούλης έγραψε το 74-72 στα 70΄΄ πριν τη λήξη, ισοφάρισε με βολές ο Μίροτιτς, ενώ στα 44.5΄΄ ο Καλάθης έκλεψε τη μπάλα και στα 6.3΄΄ ο Χίγκινς δέχθηκε φάουλ.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού αποβλήθηκε, ο Μίροτιτς έχασε τη βολή της τεχνικής ποινής, αλλά ο Χίγκινς με 2/2 έκανε το 74-76. Ο Σπανούλης αστόχησε στο τρίποντο της νίκης, όπως και οι Μάρτιν - Σλούκας στο φόλοου που επιχείρησαν, για να σκοράρει στη συνέχεια ο Πρίντεζης, αλλά εκπρόθεσμα...