Τετάρτη, 27 Ιανουαρίου 2021 23:52

Ευρωλίγκα: Άργησε στη Μαδρίτη ο Παναθηναϊκός

Το κάκιστο πρώτο ημίχρονο ανάγκασε τον Παναθηναϊκό να τρέξει πολύ στην επανάληψη, αλλά δεν στάθηκε ικανός να καλύψει τη χαμένη απόσταση απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η «βασίλισσα» νίκησε τους «πράσινους» 76-66 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής και τους υποχρέωσε στην 14η ήττα σε 21 αγώνες, την ώρα που η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έφτασε στο 14-8 και «πάτησε» στην πρώτη τετράδα.

Στο 5΄ οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο -8 (12-4), ενώ στο επόμενο λεπτό η Ρεάλ έφτασε σε διψήφια διαφορά (16-6), την οποία συντήρησε μέχρι το τέλος της περιόδου (25-12), απέναντι σε μια ομάδα που μετρούσε 0/6 τρίποντα και 3 λάθη.

Με τον Κοζέρ να βρίσκει ρυθμό στο τρίποντο (3/3) και τον Αλοθέν να ακολουθεί (1/1), οι Ισπανοί εκτόξευσαν τη διαφορά στο 17΄ στο +20 (45-25), ενώ πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +22 (49-27).

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε, καθώς οι παίκτες του Κάτας άρχισαν να παίζουν καλή άμυνα, κράτησαν τη Ρεάλ στους 6 πόντους ως το 27΄ και μείωσαν στους 11 πόντους (55-44), έχοντας βρει λύσεις από τα 6,75 με Γουάιτ και Μποχωρίδη.

Στο 28΄ ο Κασελάκης, με νέο τρίποντο, έκανε τη διαφορά μονοψήφια (58-49), αλλά στο τελευταίο δίλεπτο η Ρεάλ με επιμέρους σκορ 4-1 έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +14 (64-50).

Βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση, ο Παναθηναϊκός έτρεξε νέο επιμέρους σκορ 11-2, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Φόστερ, μπαίνοντας και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης (66-61 στο 35΄).

Δύο συνεχή τρίποντα από Αμπάλντε και Γιουλ έστειλαν ξανά τη Ρεάλ στο +11 (72-61 στο 37΄), ο  Νέντοβιτς μείωσε σε 74-66 στο 38΄, με ατομικό σερί 5-0, αλλά ο χρόνος δεν έφτανε...