Παρασκευή, 15 Ιανουαρίου 2021 21:10

Άνευ όρων παράδοση του Παναθηναϊκού στη Φενέρμπαχτσε

Ένας κάκιστος Παναθηναϊκός, στο ντεμπούτο του Όντεντ Κάτας στον πάγκο του, έχασε με «κάτω τα χέρια» από τη Φενερμπαχτσέ στην Κωνσταντινούπολη (74-100), για την 20ή αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» επέστρεψαν στα αρνητικά αποτελέσματα μετά τη νίκη επί της Βιλερμπάν και είδαν στο... ισοζύγιό τους υπερδιπλάσιες ήττες από νίκες (6-13).

Στον αντίποδα, η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ πανηγύρισε την πέμπτη συνεχή νίκη της, βελτίωσε σε 10-10 το ρεκόρ της και απέχει μία νίκη από την οκτάδα.

Πρώτος σκόρερ της Φενέρμπαχτσε ήταν ο Γκούντουριτς με 18 πόντους, ενώ από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε ο Μήτογλου με 13.

Ο αγώνας κρίθηκε στην αγωνιστική καθίζηση των φιλοξενούμενων μετά το 6ο λεπτό, που έδωσε δικαίωμα στην αντίπαλό του να επιβάλει το ρυθμό της και από το 13-12 στο 6΄ να τρέξει σερί 18-0 (!), κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +19 (31-12).

Στη συνέχεια οι «πράσινοι» έβγαλαν αντίδραση με εκφραστή στην επίθεση τον Γουάιτ, που σημείωσε 8 πόντους στο επιμέρους σκορ 12-2 της ομάδας του, που της επέτρεψε να μειώσει σε 33-24.

Στο 17΄ το σκορ έγινε 38-30, αλλά ο Βέσελι και ο Ντε Κολό έγραψαν το 48-34 στο ημίχρονο. Ο Νέντοβιτς παρέμενε εξουδετερωμένος, η αστοχία ήταν μεγάλη και η Φενέρ έφτασε στο 60-42 στο 25΄, ενώ στο 29΄ εκτόξευσε τη διαφορά στο +24 (74-50).

Ο αγώνας είχε πάρει το δρόμο του, αφού ο Παναθηναϊκός είχε αποδεχτεί τη μοίρα του και στο τέλος μάλιστα δεν απέφυγε την «100άρα».