Τρίτη, 12 Ιανουαρίου 2021 22:26

Basketball Champions League: Νίκη ελπίδας για το Περιστέρι

Το Περιστέρι κράτησε ζωντανές τις ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση του Basketball Champions League, νικώντας με 81-74 τη Ρίτας Βίλνιους, για την 5η αγωνιστική της διοργάνωσης (5ος όμιλος), με τη δεύτερη επιτυχία του.

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο (23-22), οι γηπεδούχοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και με επιμέρους σκορ 28-14 προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 51-36.

Η αγωνιστική πτώση στην τρίτη περίοδο, όμως, επέτρεψε στους Λιθουανούς να τρέξουν το δικό τους 21-8 κι έτσι στο 30΄ το ταμπλό έγραφε 59-57.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων ενεργοποίησε όμως ξανά την άμυνά της προς το τέλος του αγώνα, κράτησε στους 3 πόντους τους φιλοξενούμενους ως το 35΄, πήρε πάλι διψήφια διαφορά (73-60) και παρά τη μείωση του σκορ σε 75-71 δεν απειλήθηκε.

Πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Πέτεγουεϊ με 25 πόντους, ενώ από τη Ρίτας, που είχε 10/24 τρίποντα, αλλά υπέπεσε σε 19 λάθη, ξεχώρισε ο Γκάουντλοκ με 23 πόντους και 4/5 τρίποντα.