Τετάρτη, 06 Ιανουαρίου 2021 18:17

Πρώτη ήττα μετά από 2.5 μήνες η Ίντερ

Την πρώτη της ήττα μετά από περίπου 2.5 μήνες και συγκεκριμένα από τις 17 Οκτωβρίου 2020 (1-2 από την Μίλαν) γνώρισε σήμερα (6/01) η Ίντερ στο «Λουίτζι Φεράρις» από την Σαμπντόρια με 2-1, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Serie A.

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε «έτρεχε» ένα σερί 8 συνεχόμενων νικών και 11 αγώνων χωρίς ήττα (9 νίκες, 2 ισοπαλίες), ωστόσο, αυτή η εντυπωσιακή επίδοση σταμάτησε στην Γένοβα.

Τα πράγματα ίσως να είχαν εξελιχθεί διαφορετικά για τους «νερατζούρι» εάν στο 12΄ ο Αλέξις Σάντσες ευστοχούσε στο πέναλτι που εκτέλεσε. Ο Καντρέβα στο 23΄ δεν έκανε το ίδιο και από την «σβεστένια βούλα» έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, ενώ στο 38΄ ο Κεϊτά «έγραψε» το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν πάρα πολύ στο δεύτερο μέρος, μείωσαν στο 65΄ με τον Ολλανδό, Ντε Φράι, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν ούτε στην ισοφάριση.

Η Λάτσιο επικράτησε με 2-1 της Φιορεντίνα και πρόσθεσε τρεις βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει για να φτάσει στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, ενώ η Ουντινέζε «δραπεύτευσε» με βαθμό από την έδρα της Μπολόνια (2-2) χάρις στο γκολ του Αρσλαν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τα μέχρι τώρα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Κάλιαρι-Μπενεβέντο 1-2 (20' Ζοάο Πέντρο-41΄Σάου, 44 Τουία)
Αταλάντα-Πάρμα 3-0 (15' Μουριέλ, 49' Ζαπάτα, 61' Γκοζενς)
Μπολόνια-Ουντινέζε 2-2 19' Τομιγιάσου, 40' Σβανμπεργκ - 34' Περέιρα, 90+2' Αρσλάν)
Κροτόνε-Ρόμα 1-3 (71' Γκολεμιτς - 8',29 Μαγιοράλ, 35' πεν. Μχιταριάν)
Λάτσιο-Φιορεντίνα 2-1 (6' Καϊσέδο, 75' Ιμόμπιλε - 88' πεν. Βλάχοβιτς)
Σαμπντόρια-Ίντερ 2-1 (23' πεν. Καντρέβα, 38' Κεϊτά - 65' Ντε Φράι)
Σασουόλο-Τζένοα 2-1 (52' Μπόγκα, 83' Ρασπαντόρι - 64' Σομουρόντοφ)
Τορίνο-Βερόνα 1-1 (85' Μπρέμερ - 67' Ντιμάρκο)