Τετάρτη, 06 Ιανουαρίου 2021 15:55

Serie A: Με ανατροπή η νίκη της Μπενεβέντο

Με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν ξεκίνησε η 16η αγωνιστική της Serie A. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στην Σαρδηνία, η Μπενεβέντο επικράτησε με 2-1 της Κάλιαρι, αφήνοντας τους γηπεδούχους για 9ο συνεχόμενο ματς χωρίς νίκη στη Serie A.

Το συγκρότημα του Ντι Φραντσέσκο άνοιξε το σκορ με τον Ζοάο Πέντρο, πριν ο Σάου (ένα πρώην παίκτης της Κάλιαρι) στο 41΄και ο Τουία στο 44ο λεπτό διαμορφώσουν το τελικό σκορ.

Ακυρώθηκε στο 2΄ το γκολ του Παβολέτι, ενώ δέκα λεπτά αργότερα υποδείχθηκε πέναλτι υπέρ της Μπενεβέντο, που τελικά δεν εκτελέστηκε ποτέ από την παρέμβαση του VAR.

Αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη στο 85’ ο Ουρουγουάνος μέσος της Κάλιαρι, Νάντες.